Umělá inteligence už dokáže napodobit otisky prstů a ošálit čtečky
Za jeden z nejbezpečnějších způsobů zabezpečení bývá považována čtečka otisků prstů, u které se předpokládá nízká chybovost. Výzkumníci z New Yorské univerzity však nedávno objevili metodu, která dokáže nabídnout falešné otisky prstů, které úspěšně oklamou čtečku v jednom z pěti případů.
Tyto podstrčené falešné otisky jsou produktem neuronové sítě GAN (Generative Adversarial Network) a využívají určitých nedostatků čteček. Dokáží v podstatě fungovat jako jakýsi „master otisk“. Tato nová metoda byla poprvé přestavena již v loňském roce. Znovu se však objevila na nedávné bezpečnostní konferenci v Los Angeles.
Sami vývojáři pak tento systém nazývají DeepMasterPrints. Hlavní nevýhodou čteček je, že při skenování otisku skenují pouze části našeho prstu. To umožňuje svému majiteli odemknout např. mobilní telefon i při neopatrném přiložení prstu.
Dalším problém nastává v tom, že čtečka neporovnává částečný otisk vůči kompletnímu původnímu otisku zadaného do systému, ale proti jeho jednotlivým částem. Otisk prstu, jakožto celek, je spíše unikátní, ale jeho jednotlivé části už tak unikátní nejsou a v některých případech se právě mohou i shodovat s částmi otisku prstu od jiných lidí.
Zkrátka ještě není vymyšlen takový zabezpečovací systém, který by nebyl překonán. Z toho vyplývá, že je stále ještě potřeba pracovat na vývoji dokonalejších a efektivnějších metod ochrany svých osobních údajů.