USA představily svou novou zbraň určenou k boji s drony
Počet dronů raketově roste. V roce 1999 bylo na světě přibližně 20 typů dronů a armády disponovaly 800 bezpilotními letouny. Za deset let to už bylo přes 200 typů a 10 000 bezpilotních letounů. Ruku v ruce s tím jde i fakt, že drony si nyní můžou obstarat i civilisté nebo různé polovojenské organizace a přeměnit je na létající bomby (IED) nebo je vybavit zbraněmi.
Inženýři z ARDEC (Armament Research, Development and Engeneering Center) testují svou nejnovější anti-dronovou zbraň spadající do programu rozšířené oblasti ochrany a přežití EAPS. Vsadili přitom na starý osvědčený koncept rychlopalných kanónů. Jejich protidronový komplex sestává z dvojice 50mm kanónů bushmaster namontovaných na nákladním vozidle HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck). Projektily jsou tvořeny vložkou z tantalwolframové slitiny a ocelovým tělem. Podle ARDECu je jejich systém schopen ničit jak drony, tak i RAM cíle (rakety plus dělostřeleckou a minometnou munici). Projektily jsou naváděny na cíl pomocí radaru a řídícího počítače.
Celý systém má být levnější než současná řešení antidronových zbraňových systémů armády USA. Mluví se v poslední době sice i o laserových systémech, které by se měly vypořádat s drony, ale podle ARDECu bude jejich dvojče kanón spolehlivější.
Příkladová situace: Swarm dronů povstalců (roj dejme tomu o 30 dronech) napadne koaliční letiště, kde letadla budou ještě na zemi. Některé drony budou kamikaze (létající IED), některé budou mít neřízené rakety a další třeba budou ozbrojeny kulomety. Protidronová zbraň od ARDECu by si s takovýmto rojem měla do budoucna rychle poradit.
Testy zatím proběhly na dvou dronech, kdy je EAPS antidronový komplex od ARDECu rychle zlikvidoval na vzdálenost 1 km.