V USA se opět rozjíždí snaha zakázat prodej násilných videoher, jako je GTA
V Chicagu roste kriminalita a podle politika Marcuse C. Evanse Jr. na tom mají lví podíl násilné videohry. Podle údajů chicagské policie došlo loni v tomto městě ke 1415 krádežím automobilů a letos v lednu bylo v Chicagu ukradeno 218 vozidel. Situace se neustále zhoršuje, a prý k tomu přispívá i pandemie, kdy lidé sedí zavření doma, hrají násilné hry jako GTA, pak jdou ven a ukradnou auto nebo zastřelí člověka. S tím chce Marcus C. Evans Jr. jednou provždy skoncovat.
Ono ve státě Illinois je už několik let zakázáno prodávat nezletilým osobám násilné videohry, jako je výše zmíněné GTA. Od roku 2012 ve státě Illinois platí, že ten kdo prodá nezletilé osobě násilnou videohru, tak bude potrestán pokutou ve výši 1000 dolarů. Nyní chce Evans tento zákon upravit tak, aby si nikdo nemohl ve státě násilnou videohru legálně zakoupit. Tedy ani dítě, ani dospělý. Pokud úprava zákona projde, tak ve státě Illinois sice bude zákaz prodávat tyto videohry, ale bylo by naivní se domnívat, že si hráči nenajdou k těmto videohrám cestu, např. přes warez scénu.
Úprava zákona vypadá nějak takto:
720 ILCS 5/12A-15) Sec. 12A-15. Prohibited Restricted sale or rental of violent video games. (a) A person who sells, rents, or permits to be sold or rented, any violent video game to any minor, commits a petty offense for which a fine of $1,000 may be imposed. |
V roce 2005 se snažili v Kalifornii zakázat prodej násilných videoher nezletilým. Tato snaha ovšem narazila u zábavního průmyslu a svedlo se plno právních bitev. Nakonec v roce 2011 nejvyšší soud zákon zrušil. Řešit násilí ve videohrách se pak dostalo do zájmu amerických politiků po střelbách na amerických školách v roce 2012 a 2018. Násilí ve hrách řešil i prezident Donald Trump, který viděl videohry jako příčinu střeleb na amerických školách. Trump se dokonce i sešel se zástupci videoherního průmyslu a ukázal jim sestříhané video s brutálními scénami z videoher a vedl s těmito lidmi rozhovor na toto téma. Nakonec ale Trump žádné omezení násilí ve videohrách nenavrhl.
K celé situaci se už i vyjádřila Asociace zábavního průmyslu (ESA), která prohlásila: „I když náš průmysl chápe a sdílí obavy z toho, co se děje v Chicagu, tak jednoduše neexistuje žádný důkaz o vazbě mezi interaktivní zábavou a násilím v reálném světě. Věříme, že řešení tohoto složitého problému spočívá spíše v důkladném prozkoumání skutečných faktorů, které vytváří násilnické chování, než chybné obviňování videoher pouze na základě spekulací.“