Na Marsu byl možná kdysi život. Vědci tam objevili stopy velkého oceánu
Vědci z NASA po šesti letech pozorování rudé planety tvrdí, že našli přesvědčivé důkazy, že se kdysi v minulosti na povrchu Marsu nacházel oceán. Tento praoceán (pracovně nazvaný jako severní oceán – pojmenovaný podle severní polokoule Marsu, na které se nachází) zhruba před 4,3 miliardami let pokrýval asi 20% marsovského povrchu. Podle vědců oceán dosahoval průměrné hloubky 137 metrů, přičemž v nejhlubších částech to mohlo být až 1,6 km. Celkem oceán mohl obsahovat na 20 miliónů km³ vody.
Objev byl učiněn za přispění dalekohledu ESO/VLT v Chile, teleskopu NASA Infrared Telescope Facility a observatoře Keck na Havaji. Vědci přitom pátrali po dvou typech molekuly vody (šlo o klasickou vodu H2O a o tzv. polotěžkou vodu HDO, kde je jeden atom vodíku a jeden atom deuteria) a zaměřili se ve svém úsilí na severní a jižní pól Marsu. Na základě poměru H2O a HDO pak vědci odhadli jaké množství vody se na Marsu v minulosti vyskytovalo. Nad polárními oblastmi v atmosféře Marsu objevili vědci osm krát víc deuteria, než je tomu ve srovnání s pozemskými oceány.
Mars byl zřejmě v minulosti horká a vlhká planeta, tedy je to v přímém rozporu s tím, co jsme si o Marsu ještě mysleli před 10 lety. Na konci tak zůstává otevřená otázka, proč rudá planeta ztratila tak velké množství vody?
Teoreticky, pokud byl na Marsu oceán, mohly tam být i vhodné podmínky pro život. Možná Mars v minulosti postihlo nějaké kataklyzma nebo planeta už nebyla schopna udržet život a tak se „lidé“ z Marsu evakuovali na Zemi. Pokud by tomu tak bylo, tak předpokládanou kolonizací Marsu bychom jen obydlovali svůj původní domov. Už teď se ale ví, že bez terraformace rudé planety to bude sakra těžké.