Velký třesk nikdy nebyl! Vesmír prý nemá konec ani začátek, šokuje nový výzkum
Dvojice fyziků se snaží oživit jedno z nejzásadnějších témat vědy 20. století s tvrzením, že tzv. velký třesk, jenž měl nastat před 13,8 miliardami let, se nikdy neuskutečnil. Jejich práce prezentuje celou situaci v úplně jiném světle a ukazuje vesmír jinak, než je nyní běžné.
Pojem Big Bang (velký třesk) byl poprvé použit astrofyzikem Fredem Hoylem v roce 1949. O sám ovšem tuto teorii neuznává. Hoyle chápe vesmír spíše jako něco, co tu již dávno bylo a současně nekonečně tekoucí řeku se slovy: "Věci jsou jaké jsou, protože byly jaké byly." Kvůli nejrůznějším pokusům a měřením kosmického záření, se však v dnešní době vědecká komunita přikláněla spíše k tvrzení, že vesmír vznikl v jednom konkrétním bodě zvaném singularita. Nicméně otázka, zda tomu tak opravdu bylo, nedává vědcům i nadále spát.
„Velký třesk je nejzávažnějším problémem teorie relativity, protože právě v tomto bodě se láme mnoho názorů jednotlivých fyziků,“ řekl egyptský doktor Ahmed Ali Farag z univerzity v Benha. Ve spolupráci s kolegou Saurya Das, představil vědec sérii výpočtů, které mají ukazovat vesmír v jiném světle. Údajně se má podobat právě tomu v teorii, za níž stojí Hoyle - kosmos nemá mít ani konec, ani začátek.
Část jejich práce byla publikována ve vědeckých magazínech a okamžitě vzbudila velký rozruch. Její autoři se totiž snaží spojit kvantovou mechaniku s běžnou teorií relativity. Spojením výzkumu Davida Bohma a Amala Kumara Reychaurhuriho se jim podle všeho podařilo dojít k výsledku, že vesmír byl sice dříve mnohem menší, ale nikdy neměl nekonečnou hustotu, jak bývá běžně uznáváno.
Ani jeden z tvůrců netvrdí, že dokázali vyřešit dávný problém o spojení teorií, ale věří, že jejich práce bude v souladu s budoucími výzkumy a pomůže pokroku v této oblasti. Oba dva věří, že vesmír je naplněný kvantovou tekutinou skládající se z tzv. gravitonů, což jsou hypotetické elementární částice, způsobující přenos gravitačních sil mezi tělesy.
Současně Dasova a Aliho práce podle všeho řeší několik problémů s kosmologickými modely, což zní jako převratný objev. Že vesmír nemá ani začátek ani konec naznačují i nové průzkumy NASA, viz obrázek výše.
Uvidíme, zda se nová teorie potvrdí, ale pokud by tomu tak bylo, mohlo by to znamenat spoustu nových objevů a změnu toho, jak vesmír a jeho vznik chápeme dnes.