Windows 10 dosahuje nového milníku: 1,3 miliardy aktivních zařízení s Desítkami
V březnu minulého roku uvedla společnost Microsoft, že dosáhla 1 miliardy uživatelů Windows 10, což byl její dřívější stanovený cíl, kterého se dosáhlo se zpožděním oproti očekáváním. Nyní na svém blogu Microsoft ohlášuje, že ono číslo z loňského března vzrostlo o 300 milionů. Microsoft si tento růst vysvětluje tím, že lidé postupně začali pracovat z domova kvůli probíhající epidemii Covid-19 a bylo jim zakoupeno (či se sami vybavili) novým zařízením s Windows 10. V tomto ohledu pandemie byla pro Microsoft přivětivá.
Jen pro připomenutí. Původní cíl pro 1 miliardu zařízení zahrnoval všechny druhy zařízení, jako například tablety/telefony s Windows 10, herních konzolí Xbox One, konferenčních systémů Surface Hub, brýlí HoloLens pro rozšířenou realitu a zařízení internetu věcí (IoT).
Statistika podle Statcounter.com Podle ní Windows 10 běží na 78% ze všech počítačů se systémem Windows.
Dále ve svém blogovém zápisku oznamuje, že Windows 10 19043.928 je finální sestavení aktualizace z května 2021, kterou nyní zavádí Insiderům a ti ji najdou v kanálu Release Preview ke stažení. S masivnější distribucí pro obyčejné uživatele můžeme počítat klidně s druhou polovinou roku, ze zkušeností klidně říjen, oficiální datum vydání není stanoveno.
Zároveň Microsoft už tuto aktualizaci zpřístupnil zájemcům v programu Windows Insider už ke stažení v zakomponovaném obrazu ISO. Stáhnout si po přihlášení, nebo zaregistrování do programu Windows.
Pro rychlou rekapitulaci, co přinese aktualizace Sun Valley kromě obecných oprav, zvýšení zabezpečení a vylepšení vzdáleného přístupu:
- Přepracovaná nabídka Start (nové widgety Novinky a zájmy součástí hlavního panelu, které lze vypnout), Centrum akcí a vzhled zaoblených oken.
- Další přenesení nastavení z ovládacích panelů do moderního Nastavení
- Vylepšená správa a nové funkce v aplikacích Kalendář, Budík, Kamera
- Podrobná správa a sledování využití baterie a nástroj Snap Asistence pro externí displej.
- A slíbená je i možnost odinstalovat většinu předinstalovaných aplikací Microsoftem. To už tu také bylo.
Tak či tak, mnozí mluví o pomalém návratu ke kořenům. Byť slovo kořeny by bylo vhodné dát do uvozovek, jelikož časy, kdy uživatel měl plnou kontrolu nad tím, jak bude jeho systém Windows vypadat, jsou pryč. Nicméně je znát pomalý ústup od dlaždicového designu. Uvidíme, kdy se Microsoftu podaří sjednotit vzhled uživatelského prostředí, tak aby působilo konzistentně bez hluchých a prázdných míst.