CDR.cz - Vybráno z IT

Windows 10 končí v říjnu 2025: Firmy riskují vyšší náklady i bezpečnostní hrozby

Zdroj: Shutterstock

Čas neúprosně běží a konec podpory Windows 10 se blíží. Přesto více než třetina malých a středních firem nemá žádnou strategii, jak na tuto změnu reagovat. Proč je to problém a co to může znamenat pro bezpečnost a rozpočet firem?

Microsoft již několikrát oficiálně potvrdil: podpora Windows 10 skončí 14. října 2025. To znamená konec bezpečnostních aktualizací, oprav chyb i technické podpory. Přesto podle průzkumu společnosti Canalys více než 35 % partnerů v oblasti IT služeb uvedlo, že jejich zákazníci z řad malých a středních podniků (SMB) buď nemají o této skutečnosti ponětí, nebo zatím žádný plán na upgrade.

Z této skupiny je 21 % firem, které o konci podpory vědí, ale zatím nic neplánují. Dalších 14 % je situací zcela očekávaně nepolíbeno. To je alarmující, zejména vzhledem k tomu, jaké bezpečnostní hrozby přináší používání neaktualizovaných systémů.

Proč je to takový problém?

Bez pravidelných bezpečnostních záplat budou počítače s Windows 10 stále více vystavené kybernetickým útokům, ransomwaru a dalším formám škodlivého softwaru. Navíc hrozí problémy s kompatibilitou moderních aplikací a služeb, které se budou postupně orientovat výhradně na novější operační systémy.

Zdroj: Shutterstock

Firmy, které neprovedou včasný upgrade, riskují:

  • Vyšší riziko napadení systémů a úniků dat,
  • Problémy s legislativními požadavky na ochranu osobních údajů (např. GDPR),
  • Vyšší náklady na nouzové zásahy a aktualizace,
  • Potíže se zajištěním kompatibility se současnými nástroji a softwarem.

A jak upozorňuje Ishan Dutt, hlavní analytik společnosti Canalys, oddalování upgradu povede také k vyšším nákladům na nákup nového hardwaru – ceny půjdou pravděpodobně nahoru a nabídka dostupných zařízení se bude zužovat.

Jak jsou firmy na přechod připravené?

Podle průzkumu Canalys:

  • 30 % firem aktuálně zvažuje možnosti upgradu,
  • 35 % firem už má konkrétní plán, jak na přechod k novému systému.

To znamená, že téměř dvě třetiny malých a středních podniků zatím zůstávají buď pasivní, nebo váhají.
Je tedy evidentní, že mnoho firem stále nevnímá správu životního cyklu operačního systému jako trvalou odpovědnost – což by se mělo co nejdříve změnit.

Riziko vyšších nákladů a nedostatku zařízení

I přes růst trhu s počítači – podle údajů Canalys došlo v prvním čtvrtletí 2025 k meziročnímu nárůstu dodávek podnikových počítačů o 9,4 % – stále existuje reálné riziko, že pozdější nákupy budou dražší a méně dostupné.

Dutt upozorňuje, že v důsledku zavádění nových cel a vyšších nákladů na výrobu očekávají odborníci ve druhé polovině roku zpomalení trhu a nárůst cen.
Firmy, které s upgradem příliš otálejí, se tak mohou ocitnout ve velmi nevýhodné situaci, kdy budou platit víc za horší hardware.