Windows 8 se daří: podíl jako Windows Vista, počet licencí jako Windows 7
A to samozřejmě učinila, konkrétně slovy obchodní marketingové a finanční ředitelky Tami Reller, která na blogu uvedla, že k dnešním dnům bylo na "prodáno" více než 100 milionů licencí osmiček. Slovíčko prodáno jsme úmyslně napsali v uvozovkách, protože v tomto kontextu to neznamená jen prodej nových licencí koncovým zákazníkům. Komunikovaný údaj zahrnuje totiž i nové počítače, které mají nové Windows 8 jako předinstalovaný systém a neřeší se u nich, zdali jsou už prodané nebo ne. Udávané prodejní číslo dokonce dle slov své ředitelky obsahuje i licence, které si mohl zákazník zakoupit v časově omezené akci, která probíhala do konce ledna letošního roku – akční cena upgrade na Windows 8 za cca osm set korun. Na druhé straně není úplně jasné, zdali jsou či nejsou v prodejním výsledku obsaženy také Windows RT, které sice ano nejsou plnohodnotnými osmičkami, ale z hlediska distribuce by jejich prodej a zahrnutí do celku měl určitě zajímavý obchodní efekt.
Buď jak buď, z hlediska počtu licencí nejsou Windows 8 takovým propadákem, jak by se někomu mohlo zdát. Licencí Windows 7 se totiž za svých prvních šest měsíců prodalo také okolo sta milionů. I když si Microsoft možná představoval prodejní výsledky o něco lepší, optimalizace a tím možná migrace na zařízení s dotykovými obrazovkami pomohla více, než by kdo čekal. Klesající zájem o osobní počítače zkrátka vzal za své. Dá se tedy říci, že tam kde by potenciálně mohl Microsoft díky vývoji trhu ztratit, vyvážil možný deficit svým zájmem o nové platformy.
- Nízký zájem o notebooky: přední výrobci evidují 20% propad
- Windows v tabletech: Z nuly na 7% podíl za rok
Pokud se pro zajímavost podíváme na data statistické společnosti Net Applications, můžeme si povšimnout, že aktuální tržní podíl Windows 8 se pomalu ale jistě blíží k podílu Windows Vista, který tak nejen pod tlakem osmiček, ale i samozřejmě sedmiček, neustále klesá (stejně jako Windows XP). Určitou zajímavostí by mohlo být, že ve své době (květen 2010) tvořilo sto milionů prodaných licencí Windows 7 téměř 12,98 % tržního podílu, dnes stejná hodnota u Windows 8 ukrajuje z trhu "pouze" 4,24 % (květen, Net Appl.), což je velmi podobná hodnota podílu po šesti prodejních měsících Windows Vista v roce 2007, kdy konkrétně 4,52 % trhu připadlo na 60 milionů licencí.
Pomohou v expanzi do budoucna Windows Blue?
Na tuto otázku si zatím netroufáme sami odpověď. Připravovaný Windows Blue zatím spíše vypadá na jakousi placenou formu rozšíření stávajícího systému Windows 8, ne na "nový" operační systém jako takový. Tami Reller se zatím k Blue nikterak konstruktivněji nevyjádřila, pouze uvedla zájem Microsoftu zvýšit optimalizaci a podpořit expanzi operačního systému (i na zařízení s menšími obrazovkami pod deset palců).
- Microsoft připravuje 7,5" tablet Surface za nižší cenu
- První malý tablet s Windows 8 bude od Aceru, Amazon prozradil cenu i výbavu
Z obecných informací pak také víme, že tato modrá aktualizace bude dostupná jak pro ARM, tak x86/x64 čipy, takže se bude jednat jak pro aktualizaci určenou Windows 8, tak také Windows RT. Dostupnost se zatím dle informací odhaduje na konec měsíce června. Spekuluje se i o vrácení tlačítka Start do desktopového rozhraní, avšak nikdo z nás jistě neočekává, že by se vrátila i jeho původní funkce. Spíše se bude jednat o "tlačítkový přístup" do Metra (Modern UI Style).