CDR.cz - Vybráno z IT

Ze západní Evropy startovaly první družice. Jejich cesta skončila anomálií

Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona podnikla historicky pátý let své rakety LauncherOne. Jednalo se však o historicky první let, který byl uskutečněn ze západní Evropy. Bohužel tento let skončil neúspěchem kvůli "anomálii".

Zdroj: Shutterstock

Na počátku tohoto týdne se pokoušela společnost Virgin Orbit historicky poprvé dostat na oběžnou dráhu devět satelitů vypuštěných ze západní Evropy, konkrétně z Velké Británie. Podle plánu měla být raketa LauncherOne vypuštěna ze svého závěsu na upraveném Boeingu 747, který bývá označován jako Cosmic Girl. Svého cíle však raketa nedosáhla, protože prý došlo k anomálii.

Sama společnost Virgin, Orbit spoluvlastněná Richardem Bransonem, uvedla na svém Twitteru: „Zdá se, že nám anomálie zabránila v dosažení oběžné dráhy. Vyhodnocujeme informace.“ Ve skutečnosti měl letoun Cosmic Girl vypustit dvacet jedna metrů dlouhou raketu LauncherOne, na jejíž palubě bylo devět satelitů, a to v nadmořské výšce 10 700 metrů v oblasti někde nad Atlantským oceánem.

Zdroj: Shutterstock

Cílem bylo dostat satelity na tzv. heliosynchronní dráhu, která se nachází asi v nadmořské výšce 550 km. K uvolnění LauncherOne skutečně došlo a raketa dále pokračovala dále do vesmíru a došlo dokonce k uvolnění i druhého stupně rakety. Při rychlosti okolo 28 000 km/h však mělo dojít k oné anomálii, která má na svědomí neúspěch celé mise.

Je to již pátá mise LauncherOne, která dopravovala do vesmíru různý náklad pro soukromé i vládní agentury. Toto je ale první mise, která skončila neúspěchem, ale zároveň první, která startovala v Západní Evropě. Ty předchozí totiž startovali z mohavské poušti ve Spojených státech Amerických. K popisu konkrétní anomálie se prozatím nikdo nevyjadřoval.

Diskuse ke článku Ze západní Evropy startovaly první družice. Jejich cesta skončila anomálií

Sobota, 28 Říjen 2023 - 11:57 | avnidutta01 | https://blogs.cornell.edu/...
Sobota, 28 Říjen 2023 - 11:56 | avnidutta01 | https://www.avnidutta.com/ https://www.avnidutta....
Úterý, 17 Leden 2023 - 11:31 | poojapandit | Here you can evacuate all your pressure and feel...
Úterý, 17 Leden 2023 - 11:26 | poojapandit | We also have Russian escorts in Delhi the...

Zobrazit diskusi