K čemu jsou mi dobré chytré hodinky? Doprava a navigace na zápěstí usnadní život
Když jsme vám před několika týdny přinesli recenzi chytrých hodinek Motorola Moto 360, řešili jsme spíše širší pohled na věc. Jak vše funguje, co je v balení a jaké jsou první dojmy. Doba pokročila a díky pravidelnému užívání člověk snadno objeví další zajímavosti.
Dnes se podíváme na dvojici aplikací, které u hodinek považuji za jedny z nejužitečnějších. Obě se svým způsobem týkají dopravy či navigace a navíc jsou zdarma. Jednat se bude o Google Maps, jejíž funkci asi netřeba příliš popisovat a také novinka v podobě aplikace Metrobot. Kdo odhadoval, že Metrobot má spojitost s pražskou podzemní dopravou, měl pravdu!
Google Mapy - klasika na zápěstí potěší hlavně při procházkách
Nedávno jsem se vydal na návštěvu historického centra Prahy. Jakožto nepříliš znalý obyvatel hlavního města jsem hledal některé známější lokality a neustálé „civění“ do displeje telefonu mě vytáčelo. Chci se sice nechat navigovat, ale zároveň bych si město rád prohlédl. Nervózní sledování mapy v telefonu to člověku ale příliš neumožní.
Byť zůstala aplikace Google Mapy stejná, situace se radikálně změnila s hodinkami na ruce. Kulaté Moto 360 mi umožňují navléct na zápěstí zařízení, které na první pohled nevypadá vůbec chytře (čtěte ošklivě a hranatě), ale chytré jsou. Při zapnutí navigace skrze Google Mapy nemusíte v ruce držet telefon a ten tak může zůstat v kapse. Člověk na sebe konečně nemusí zbytečně upozorňovat, narážet do překupníků s drogami a rozbíjet vitríny typicky „českých“ matrjošek.
Hodinky při každé nové události a blížící se změně trasy zavibrují a na displeji ukáží grafický náčrt cesty s komentářem ve stylu „za 50 metrů vlevo“. Ztracený se zkrátka jednou za chvíli podívá na displej hodinek a vypadá hned o něco méně jako zmatený turista.
Metrobot - pražské metro v líbivém kabátku
Pokud jste obyvateli našeho hlavního města, jistě často řešíte dilema, zda na jezdících schodech popoběhnout a stihnout tak potenciální příjezd metra, nebo můžete v klidu vykračovat a kochat se shonem ostatních. Starý dobrý Idos je v takové situaci dosti neohrabaným řešením a právě zde přichází na řadu Metrobot.
Geniálně jednoduchá aplikace funguje následovně: Metrobot díky lokalizačním funkcím pozná v blízkosti jaké stanice metra se nacházíte. Podle toho vám následně na displeji hodinek nabídne volbu směru, do jakého plánujete jet. Vy už jen potvrdíte kliknutím a obratem vidíte, za jak dlouho přijede souprava ve vašem směru. Více toho neumí (jen v prostředí mobilu lze objednat SMS jízdenka) a to je podle mého mínění dobře. Nechci totiž v podobných případech složitě zadávat, co a jak má aplikace udělat. Chci okamžitě vidět, kdy mi jede metro! A to Metrobot zvládá perfektně.
Za aplikací stojí úspěšný český startup Strv (dříve uLikeIT), který v současnou chvíli svým vývojem míří hlavně na trh do USA. Abyste jí mohli vyzkoušet, nemusíte být majiteli chytrých hodinek. Postačí běžný telefon s Androidem a funkce jsou totožné, na hodinkách jen vše vypadá tak nějak elegantněji. Podobně funguje Google Now, kdy po nastavení oblíbených lokalit dochází k automatickému hledání spojů. Produkt internetového giganta však trpí tím neduhem, že ne vždy se rozhodne spoje načíst.
Využíváte na chytrých hodinkách některou aplikaci, která opravdu stojí za to?