Robotický barman na živo: Barobot je open source a nezkazí žádnou party [CeBIT]
Technologický veletrh CeBIT, probíhající v těchto dnes v německém Hannoveru, je v plném proudu. Na akci je k vidění spousta společností kolem infrastruktury, softwatových řešení, Big Data, ale i startupových projektů a výsledků výzkumu. Oblastní sama o sobě jsou pak např. 3D tiskárny, do kterých se pustil nejeden velký výrobce a z našich luhů a hájů třeba české Be3D.
Jak jinak podobnou akci začít, než s drinkem v ruce, napadne vás, když kráčíte kolem stánku projektu Barobot, který míchá jeden drink za druhým. Jak název napovídá, jedná se o robotického barmana, který z 12 dostupných lahví namíchá jeden z více než 1 000 známých drinků.
Barobot vznikl jako polský startup v roce 2013, kdy se jeho tvůrce rozhodl pro svou domácí akci vytvořit první verzi robota míchajícího drinky. Tehdy se ještě jednalo o spíše koníček, kdy s ním jeho tvůrci ohromoval své kamarády. Úspěch však byl prý takový, že jej lidé přemlouvali, aby se vrhl na vylepšení projektu a zkusil jej dostat na trh.
OpenSource HW i SW - Arduino čip uvnitř a technologie ve stylu tiskárny
Po několika dalších verzí a bezpočtu úprav je na trhu výsledek, který můžete spatřit na videu a fotografiích. Princip je velmi jednoduchý. Na pohyblivou plošinu se položí sklenice či kelímek, do 12 pozic s standardním nástavcem na hrdlo lahve umístíte libovolné alko a nealko a poté zadáte do systému jaké druhy a v jakém množství máte k dispozici. Ovládání probíhá pomocí integrovaného Android tabletu a uživateli umožňuje buďto výběr z přednastaveného katalogu, nebo tvorbu vlastního drinku.
Po vybrání drinku se pomocí krokového motorku začne sklenka posouvat k pozicím s potřebnými ingrediencemi a pomocí magnetů po stranách skříně detekuje, zda je ve správné pozici. Kontrolních mechanismů je zde spousta, ať už optických, nebo mechanických. Tvůrci prý neradi rozlévají, takže třeba bez kelímku si kvůli váhovému senzoru drink neuděláte.
Při každém přejetí na pozici s požadovaným alkoholem se zvedne rameno, které zmáčkne standardní barovou nálevku s odměrkou a dle potřeby jí opakovaně zmáčkne. Takto to probíhá dokud nejde k nalití všech ingrediencí.
Konkurence je rychlejší, ale proces přípravy není podívaná
Robot má již na trhu několik konkurentů, kteří z valné většiny využívají trochu odlišné technologie. Místo běžných lahví musíte jejich obsah přelévat do speciálních nádob, odkud vedou trysky, díky nimž je proces přípravy několik sekund. Proč má barobot úspěch především na akcích ve stylu večírků výhodu je ten, že se lidé na proces míchání drinku rádi dívají.
Technologicky nevyniká, lidi přesto fascinuje
Kickstarterová kampaň, která proběhla v létě minulého roku, se s příliš velkým úspěchem nesetkala. A my se vlastně ani moc nedivíme. Na Kickstarteru jsou především běžní lidé, které cena kolem 2 000 euro (kolem 55 000 Kč) nemá šanci ve větším měřítku zaujmout.
Z valné většiny jsou tak zájemci z řad cateringových společností. Lidé zkrátka interakci s robotem mají rádi a fascinuje je možnost dívat se na proces přípravy. Přestože je nápad i návrh robota svým způsobem velmi jednoduchý a technologicky nepříliš vyspělý, byl stánek neustále obklopený zvědavci, kteří si chtěli kliknout na dotykový displej a podívat se na přípravu. Lidé jsou prostě hravá stvoření.
"A ještě jednu výhodu Barobot oproti barmanovi má. Neodvede vám přítelkyni k sobě domů", dodává tvůrce Konrad Klepacki. Nám se nápad líbí, kdybychom jej měli k něčemu přirovnat, je to takový RepRap (český open source projekt 3D tiskáren) určený do baru.
Partnerem naší cesty na CeBIT 2015 byla společnost Synology, tímto jí děkujeme |
Vlastní