Cesta za novými světy: NASA má velké plány s novými vesmírnými teleskopy
JWST (James Webb Space Telescope) je společný projekt NASA, ESA a Kanadské vesmírné agentury, jehož cílem je nahradit dosluhující Hubbleův teleskop. Kosmický prostor bude snímat v infračervené oblasti spektra (vlnová délka 0,6 až 28 μm).
Jeho primární zrcadlo bude složeno z 18 šestiúhelníkových segmentů z beryllia o celkové ploše 25 m². Nový teleskop by měl být schopen s tímto zrcadlem rozpoznat až 100x méně jasné objekty než jeho předchůdce HST (Hubbleův teleskop).
Bohužel jeho primární zrcadlo složeno z těch 18 segmentů (průměr zrcadla 6,5 m) se nevejde do žádné z raket, které máme k dispozici. Proto, jak můžete vidět níže na videu, k úplnému zkompletování primárního zrcadla dojde až ve vesmíru. Nosičem pro JWST se má stát Ariane 5, která ho do vesmíru vynese v roce 2018. JWST pak má zakotvit v tzv. libračním bodě 2 vzdáleném 1,5 miliónů kilometrů od Země.
I když se ještě zdá vypuštění JWST daleko, tak NASA neusíná na vavřínech a už začala s podrobnějšími pracemi na nástupci JWST, který by měl být vypuštěn do vesmíru někdy mezi léty 2025 až 2035. Taktéž by měl být umístěn v libračním bodě 2 jako JWST a měl by mít primární zrcadlo o průměru 10 m (taktéž poskládáno z šestiúhelníkových segmentů, jen z ještě většího množství než JWST). Nové zrcadlo, respektive jeho segmenty budou vyrobeny ze skla nebo z uhlíkových vláken.
Nástupce JWST se jmenuje ATLAST (Advanced Technology Large-Aperture Space Telescope) a měl by podle NASA odhalit mnohem detailnější pohled na vznik a formování hvězd a galaxií. Prý bude schopen rozpoznat hvězdy v galaxiích vzdálených až 10 miliónů světelných let.