Čína vrací úder USA. Omezí dodávky nezbytných surovin pro technologický průmysl
Čína, jakožto hospodářská velmoc světa, si rozhodně nenechá podle posledních zpráv líbit obchodní útoky vedené Spojenými státy. Nedávno navštívil čínský prezident Si Ťin-pching závod na zpracování vzácných kovů a vzhledem k tomu, že Čína je hlavním dovozce vzácných kovů do Spojených států, vyvolala návštěva čínského prezidenta obratem řadu spekulací, že chce použít právě tuto zbraň proti svému rivalovi. Teorii potvrdil dokonce i deník čínské komunistické strany People’s Daily.
Vzácné kovy jsou nezbytnou surovinou pro celý průmysl od elektroniky až po armádu. Prozatím však Čína ještě oficiálně neoznámila jakékoliv omezení množství dovážených vzácných kovů do USA, ale podle čínských médií se tento krok dá v blízké budoucnosti předpokládat. Samotný deník People’s Daily poukazuje na „nepříjemnou“ závislost amerických spotřebitelů na čínských dodavatelích.
V případě omezení by obratem vzrostla cena jak konečných produktů (mobilních telefonů, tabletů, atd.), na kterých jsou nejen američané závislí, ale také hodnota akcií výrobců a dovozců. Společnost JL MAG Rare-Earth, kterou navštívil čínský prezident, se může například pochlubit enormním nárůstem hodnoty akcií během května o úctyhodných 134 %.
Již v minulosti využila Čína obchodní výhody jakožto majoritního dovozce při řešení diplomatických sporů. Stalo se tak například v roce 2010, když se srazila čínská nákladní loď se dvěma loděmi náležícími japonské pobřežní stráži. Jisté je však jedno – moderní svět je téměř bytostně závislý na technologických vymoženostech a pokud se zvedne cena vzácných kovů a důsledkem toho například cena baterií do mobilních telefonů, zasáhne to prakticky každého.