Evropská unie od března zakáže prodej 4K a 8K televizorů s vyšší spotřebou
zdroj: Shutterstock
Jeden čas se výrobci multimediálních zařízení snažili překonat konkurenci tím, že nabídnou například televizi s co možná největším rozlišením. Můžeme tedy vidět i televize s rozlišením 8K. Je ale pravdou, že čím větší rozlišení, tím větší je i spotřeba na provoz takového zařízení a tím náročnější je i streamování videa v tomto rozlišení.
Proto se Evropská unie rozhodla zavést s platností od 1. března 2023 nařízení ohledně omezení spotřeby energie televizorů, a to ve všech 27 zemích Evropské unie. Toto omezení se ale nedotkne jen 8K televizorů, ale také některých 4K televizorů. V praxi tak můžete ještě nyní koupit, co chcete, ale od března příštího roku budou některé tyto televizory zakázány.
zdroj: Shutterstock
Hlavním měřítkem pro posuzování těchto televizorů má být tzv. index energetické účinnosti, neboli EEI, který je stanovený pro každou televizi. Může se to zdát jako malichernost, ale pravdou je, že 8K televizory nepřekračují stanovený maximální index EEI jen mírně, ale tento maximální limit překonávají o více než 300 %.
Podle Chrisa Chinnocka, který je vedoucí asociace 8K, je ale prakticky nemožné vytvořit LCD panel s rozlišením 8K, který by měl nižší spotřebu. Vzhledem k malé velikost jednotlivých pixelů, kterých tu je čtyřikrát více než u 4K TV, je zapotřebí, aby byla televize o mnoho jasnější. Řešením by bylo leda kompletně přepracovat celý LED panel, jak jej známe.
I tato situace má ale řešení, které je navíc poměrně jednoduché. Nové nařízení totiž hovoří o tom, že televize musí splňovat maximální hodnotu indexu ve svém výchozím nastavení. Pokud tak bude mít televize dva profily, kdy ve výchozím nastavení bude Full HD s nízkým jasem, bez problémů projde přísným indexem. Uživatel by ale měl možnost přepnout si ji na vysoké rozlišení a maximální jas.