Gigantické panorama zachycuje více než polovinu hvězd Mléčné dráhy
Spitzerův vesmírný dalekohled byl vypuštěn 25. srpna 2003 z Mysu Canaveral na Floridě nosnou raketou Delta ll. Tento vesmírný dalekohled je určen k pozorování objektů v infračervené části spektra, přičemž patří mezi největší infračervené teleskopy svého druhu. Mimo jiné právě díky němu byla potvrzena teorie, že Mléčná dráha je ve skutečnosti spirální galaxií s příčkou (její spirální ramena se nenapojují přímo na jádro, ale přes příčku, která se otáčí stejnoměrně spolu s jádrem). Za těch více než 10 let aktivní služby dokázal nashromáždit ohromné množství snímků naší galaxie. Astronomové pak strávili více než 4000 hodin vyobrazením Mléčné dráhy v infračerveném spektru. Pro vytvoření kompletního panoramatu museli poskládat něco přes dva milióny infračervených snímků. Je to tak vůbec poprvé, kdy vznikl tak podrobný celistvý obraz naší galaxie.
Panoramatická mozaika snímků Mléčné dráhy v rozlišení 5616 x 3393
Díky infračervené části spektra se podařilo na snímcích zachytit i hvězdy vzdálené přes 100 000 světelných let. Kdyby dalekohled snímal jen viditelnou část světla, tak by senzory nedokázaly proniknout tak daleko a zachytily by hvězdy do max. několika tisíců světelných let.
Pokud si chcete detailně prohlédnout jednotlivé snímky ve vysokém rozlišení, tak k dispozici ke stažení jsou zde. Některé ze souborů ale mají velikost větší než 1 GB!
Kdybyste nakonec chtěli celé panorama vytisknout, tak si připravte billboard, který by byl zhruba tak velký, jako celý stadion Rose Bowl v Kalifornii.