NASA přerušila spolupráci s Ruskem kvůli krymské krizi
Zaměstnanci NASA podle nového nařízení nebudou smět cestovat do Ruska, a ani z Ruska přijímat návštěvy. Dále nebudou moci se svými kolegy z Roskosmosu udržovat elektronický kontakt, vést telekonference nebo videokonference. Spolupráce má být ale zachována v oblasti zajištění chodu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Astronauti z NASA jsou vlastně na ruském kosmickém programu v případě ISS velmi závislí. V současné době nemají Spojené státy americké po vyřazení svých zastaralých raketoplánů vlastní kosmickou loď. Proto jsou závislí na ruských kosmických lodích typu Sojuz. Cestování Sojuzem, ale není zrovna levná záležitost, jízdenka k ISS vychází Američany na 70,6 miliónů USD na osobu (astronauta).
ISS, 05/2010
Dopravu astronautů z ISS (tam a zpět) zatím obstarávají Sojuzy. NASA už ale v tomto ohledu nastínila změnu své politiky. Finanční prostředky by se nyní měly odklonit na podporu zahájení pilotovaných letů z území Spojených států. Kongres by mohl vynaložit další potřebné finanční prostředky. To by mohla být dobrá zpráva pro další rozvoj projektu kosmické lodi Orion, v budoucnu tak může být Orion využit třeba i pro pilotované lety k ISS. A co je podstatné, již dávno měl nahradit zastaralé americké raketoplány vyřazené v roce 2011.
Zásobování na ISS zajišťují ruské nákladní lodě Progress, evropské ATV a japonské HTV. Na zásobování ISS se začaly i podílet americké soukromé společnosti, a to od 8.10.2012 kosmická loď Dragon od společnosti SpaceX a před pár měsíci 9.1.2014 začala se zásobováním ISS i kosmická loď Cygnus od Orbital Sciences Corporation.
Mezinárodní vesmírná stanice by měla zůstat v provozu až do roku 2024.