CDR.cz - Vybráno z IT

Keplerův teleskop po téměř 10 letech končí. Prozkoumal půl milionu hvězd.

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že ukončuje provoz známého Keplerova teleskopu. Za svůj život objevil tisíce exoplanet a prozkoumal půl milionu hvězd. V činnosti ho má nahradit nově teleskop TESS.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že známý Keplerův teleskop, který devět let plul vesmírem a objevoval vzdálené planety, ukončí svoji činnost. Důvodem k ukončení provozu není opotřebení nebo nějaké poškození, ale nedostatek paliva potřebný pro další vědecké bádání. Proto se NASA rozhodla nechat teleskop v bezpečné vzdálenosti od Země svému osudu.

Původním cílem teleskopu bylo vyhledávat a monitorovat ve vesmíru dosud neznámé exoplanety, čili planety, které se nacházejí mimo naši sluneční soustavu. Tento cíl se mu podařilo naplnit nad očekávání, protože od roku 2009 se mu podařilo objevit přes 2 600 planet. Podle vědců by na některé z objevených planet mohl být i život.

Keplerův teleskop odhalil různorodost a množství planet ve dosud známém vesmíru obecně. Poslední analýzy dospěly kupříkladu k poznatku, že 20 – 50% hvězd, které je možno spatřit na noční obloze, má ve své „blízkosti“ skalnaté planety velikostně podobné zemi. Tyto planety pak dokonce obíhají svou hvězdu v takové vzdálenosti, které by umožnila, aby na povrchu planet v takovém skupenství, jak ji známe ze Země.

obr.1 - Keplerův teleskop, obr.2 - TESS                      

Tento teleskop byl původně koncipován na 3,5 roku životnosti, během které stihl prozkoumat zhruba 150 tisíc hvězd v souhvězdí Labutě. Poté však nastaly komplikace v podobě drobných poruch. Tyto problémy byly však odstraněny a Keplerův teleskop tak mohl dohromady za svůj život zmonitorovat přes půl milionu hvězd.

V jeho činnosti ho nahradí TESS, který pracuje na stejném principu jako jeho předchůdce Kepler. Výhodou TESSe je však velikost skenované plochy, protože dokáže oproti Kepleru naskenovat zhruba 350x větší plochu. Druhým rozdílem mezi oběma teleskopy je i zaměření. Kepler se soustředil spíše na nejasné hvězdy, kdežto TESS bude pátrat po těch velice jasných. Proto je také TESS vyzbrojen čtyřmi fotoaparáty se širokoúhlovými objektivy, velkou clonou a CCD snímači o rozlišení 64 megapixelů.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Keplerův teleskop po téměř 10 letech končí. Prozkoumal půl milionu hvězd.

Žádné komentáře.