CDR.cz - Vybráno z IT

Mapy Google si pletou potratové kliniky s krizovými centry, kde ženy přemlouvají

Některé ženy, které jsou těhotné a zamýšlejí potrat ve Spojených státech amerických, se mohly stát obětí dezinformací ve výsledcích vyhledávání Googlu. Pokud si totiž zadaly do Map od Googlu navigaci na potratovou kliniku, mohly se omylem ocitnout na klinice pro krizové těhotenství, která potratové služby neposkytuje.

Zdroj: Shutterstock

V současné době se hlavně v USA otevírá téma potratových klinik. V souvislosti s tím se začala řešit i relevantnost výsledků vyhledávání ve vyhledávačích, jako je Google. Výsledky vyhledávání byly totiž zmanipulovány, a často stává, že při dotazu na „potratovou kliniku“ se ve výsledcích objevují krizová těhotenská centra (CPC), která třeba ani nejsou lékařskou organizací a bývají náboženského charakteru.

Tato centra pak interrupční služby rozhodně neposkytují. První takový větší problém s kvalitou vyhledaných dotazů byl již v roce 2018. Od té doby sice podnikl nějaké kroky ke zkvalitnění vyhledávání, nicméně stále to není dokonalé. Google nicméně tvrdí, že se aktivně snaží zlepšit relevanci vyhledávacích dotazů.

Zdroj: Shutterstock

Otázkou však může být, zda neustálé zobrazování krizových těhotenských center mezi potratovými klinikami se dá kvalifikovat jako šíření dezinformací. Například ženy, které vyhledávaly potratovou kliniku uváděli, že je Mapy Google dovedly do krizového centra, kde se jim rozhodnutí pro potrat snažili vyvrátit.

Vzhledem k tomu, že v některých státech jsou potraty zakázány, budou lidé cestovat za potratem i velkou dálku a celou dobu se budou spoléhat výhradně na Mapy Google. Správně kategorizovat CPC však může být těžké, protože podle NARAL Pro-Choice America Foundation uvedla, že některé CPC kliniky záměrně používají podobné či identické obchodní názvy, jako poskytovatelé potratů, aby zmátly těhotné ženy.

Jako jedno z opatření Google zavedl povinnost pro inzerenty potvrdit, že poskytují služby potratové kliniky. Pokud odpoví nepravdivě, hrozí jim smazání a sankce. Jednou z metod, jak ověřovat pravdivost uvedených informací od inzerentů, je i zpětná vazba od uživatelů a návštěvníků. Uživatelé mají také možnost nahlásit falešný či zavádějící podnik.

Diskuse ke článku Mapy Google si pletou potratové kliniky s krizovými centry, kde ženy přemlouvají

Žádné komentáře.