Miniaturní robot nahradí tiskárnu! Stačí jej postavit na papír a ovládat mobilem
Tisk dokumentů na cestách je noční můrou nejednoho manažera. Většina dostupných řešení je i přes neustálou miniaturizaci stále příliš velká, než aby se jednalo o vhodné společníky na větší přenášení. Změnit se to nyní na startupovém server Kickstarter pokouší projekt robotické tiskárny ZUtA.
Co si pod "robotickou" tiskárnu představit? Zkrátka a jednoduše, tvůrci se rozhodli, že vezmou tiskovou hlavu, připevní ji na kolečka s krokovým motorkem a nechají bezdrátového robůtka "běhat" po papíru a tisknout. Ačkoliv se nápad jeví všelijak, vysoký počet zájemců svědčí o potenciálu nevšedního návrhu.
Miniaturní krabička o váze 300 gramů ukrývá baterii, pohybový motorek, tiskovou hlavu a místo na jednu inkoustovou cartridge. O konektivitu se stará integrovaný Bluetooth a po postavení na papír tak stačí přes mobil či počítač odeslat požadovaný dokument k vytištění. Pomalé pohyby po papíru můžete spatřit na videu níže. Se stabilitou (nechtěným odjížděním papíru) prý zařízení problém nemá - krokový motorek, společně s nízkou váhou tiskárny, tyto neduhy eliminují.
O velké rychlosti se zde mluvit nedá - zařízení zvládne pouze 1,2 stránky za minutu, A4 tedy za 40 vteřin - a nízká je zatím i kvalita tisku. Omezením je také zatím možnost vložení pouze jedné cartridge, takže na barevné obrázky můžeme zapomenout. Tisk černobílých výstupů však zatím problémem nebude a v budoucnu prý dojde i na model podporující více barev. Zajímavé třeba je, že bylo sáhnuto po běžných náplních z produkce HP, čímž je zaručena dobrá dostupnost tiskového materiálu.
Specifikace:
- Výška 10 centimetrů, základna o průměru 11,5 cm
- Váha: 300 gramů
- Možnost tisku naprosté většiny standardizovaných velikostí
- Rychlost tisku: 1,2 stránky za minutu
- Rozlišení tisku u prototypu: max 96 x 192 dpi
- Kapacita inkoustové náplně: cca 1000 stránek
- Konektivita: Bluetooth, Bluetooth BPP (Basic Printing Profile), Micro USB
- Výdrž na LiPol baterii: 1 hodina, nabíjení zabere 3 hodiny
- Podporované OS: Android, iOS, Linux, OSX, a Windows
Za necelý týden po spuštění kampaně je projekt z naprosté většiny podpořen, což je velký úspěch. Akce končí začátkem května, až do té doby můžete tvůrce podpořit a získat tak třeba jeden z prvních prototypů. Cena za kus se pohybuje kolem 200 dolarů (přibližně 4 000 Kč), v závislosti na designu zařízení.
Jak si tiskárna poradí s výstupem v nepříznivých podmínkách (např. ve vlaku), kde bude docházet k vibracím a otřesům, je zatím otázkou. Zdá se nám ale, že nevšední robotická tiskárna nakonec nalezne uplatnění spíše jako hračka, kterou budeme oslňovat své kamarády a kolegy. Co myslíte?