Od roku 2027 si budete moci vyměnit baterii u mobilu sami, nařídila EU
Evropská unie se čas od času snaží vyjít vstříc uživatelům moderních technologií na úkor technologických gigantů. Začalo to poměrně nedávným krokem, kdy Evropská unie nařídila, že vybraná zařízení musí mít nabíjecí port USB-C od roku 2024. To je samozřejmě největší rána pro Apple, který si neustále trvá na svých vlastních portech.
Další krok v oblasti chytrých technologií se týká baterií. V době, kdy se masivně rozšiřovaly mobilní telefony bylo naprosto běžné, že si každý uživatel mohl vyměnit svou baterii. Poté se začaly vyrábět telefony celé zalisované bez možnosti výměny baterie svépomocí. Pro vysoké náklady na výměnu baterií si mnozí uživatelé raději pořídili nový telefon.
Zdroj: Shutterstock
Zalisování telefonů se začalo provádět hlavně pro získání certifikace řady IP, tzn. vlhkuvzdorná, prachuvzdorná, atp. To přijde Evropské unii neekologické a 14. června dal Evropský parlament zelenou pro nová pravidla pro baterie u mobilních telefonů. Výrobci mobilních telefonů tak budou muset u telefonů vyrobených po roce 2027 a určených na evropský trh změnit design tak, aby si každý uživatel mohl sám a svépomocí vyměnit baterii.
Vývojářům ze všech velkých značek, včetně Applu a Samsungu, nezbude nic jiného, než se vrátit na počátek své cesty a vymyslet způsob či design pro mobilní telefony, aby získaly certifikaci IP, byly tenké a uživatelsky přívětivé a zároveň šla lehce vyměnit baterie.
Ty jsou většinou zabudovány pod různými ochranými prvky zabraňujícími prostupu vlhkosti a které se dají oddělat jen se speciálními nástroji. V tuto chvíli je věc ale jasná a Evropská rada bude muset ještě v poslední fázi celý text nového nařízení jen formálně schválit, a poté bude oficiálně uveřejněný na Úřední desce EU.
I když toto nařízení způsobí mnoho problémů vývojářům, tak je jasné, že pro uživatele jde o krok správným směrem. Tím se totiž výrazně prodlouží životnost mobilních telefonů, špatná baterie totiž bývá jednou z nejčastějších příčin pro výměnu telefonu.