Ve Finsku chtějí platit pomocí obličeje. Budoucí trend nebo další díra pro zneužití?
Po platebních a kontaktních kartách, stejně jako mobilních telefonech (resp. NFC čipech) tu máme další směr, jímž by se v budoucnu mohlo ubírat chování v obchodech. Finská firma Uniqul si nechala patentovat a otestovat systém, jenž je založen na rozeznávání rysů obličeje. Při platbě tak zákazník nebude potřebovat nic kromě sebe samého. Kamera již udělá vše za nás.
Je nutno zmínit, že provozující společnost musí disponovat informacemi o vaší platební kartě. Což trochu zavdává na myšlenky, jak to bude s bezpečností? Tu a tam se objeví úniky hojně využívaných a známých služeb.
- Firma Apple ohlásila průnik do databáze webu Apple Developer
- Hackeři ukradli celkem 45 milionů dolarů z tisíců bankomatů po celém světě
- I nevinné online informace mohou útočníka nasměrovat
- Úniky uživatelských dat z českých webů. Jaká je praxe?
- Chraňte lépe svůj Google účet pomocí dvouúrovňové autentifikace
Podle zástupců Uniqulu jsou však data chráněna šifrovací technologií "na armádní úrovni". Nu, proklamace to je sebevědomá.
Rozpoznání má fungovat již při příchodu ke kase, což může omezit známé a neoblíbené zácpy. Není od věci se zamyslet i nad bezpečnostní stránkou celé záležitosti. Možnost, že by někdo šel s vaší fotkou nakupovat a tuto fotku pak strkal před kameru je poněkud úsměvná. Ovšem doufejme, že mají autoři skutečně náležitě vyřešenu situaci, kdy by se někdo chtěl sofistikovaně nastylizovat do role druhého a takto šel nakupovat. Ačkoliv je detekce obličeje čistá matematika, kdy každý prvek má svůj význam, přesto jsem zvědav, jak to bude fungovat v praxi právě i z hlediska ochrany identity.
“Kamery nepoužívají fotografie, ale namísto toho matematický model obličeje, takže je to velmi osobní a jedinečné. Dokonce i dvojčate, která vypadají téměř stejně, mají malé rozdíly. Hodně jsme rovněž byli dotazování na plastickou chirurgii, ale to by nikdy nevyústilo v ten stejný matematický model. Systém bude schopen rozeznat, zdali je osoba skutečná, tedy živý obličej či maska," vysvětlil Ruslan Pisarenko, šéf podnikového vývoje společnosti Uniqul.
Platit za samotnou službu se má podle její využívané vzdálenosti. První úroveň má stát 0,99 EUR měsíčně a čítat oblast v okruhu 1 až 2 kilometry od místa, jež si uživatel sám vybere. Druhá úroveň pak radius o něco zvýší, poplatek se zde zvýší na 1,99 EUR. Čím rozlehlejší tedy bude spádová oblast a čím více platebních terminálů bude obsahovat, tím dražší samozřejmě celá tato legrace bude. Nejvyšší varianta pak nabídne za necelých 7 EUR neomezené celosvětové užívání.
Transakce má být zvládnuta za méně než pět vteřin, což je v porovnání s klasickou platbou hotovostí či platební kartou čas vcelku příjemný. Služba se má brzy pilotně spustit v hlavním městě země, v Helsinkách.