Minipočítač MK802 2 - Povedená aktualizace levné alternativy k HTPC
Kapitoly článků
Společnost Rikomagic pravděpodobně zprvu ani netušila, jaký rozruch se svým malým zařízením rozpoutá. Cestu do světa malých a levných počítačů určených především kutilům a nadšencům jí otevřelo staré známé Raspberry Pi, které se díky nízkým pořizovacím nákladům v řádu stokorun rychle prodávalo. Aby také ne, díky použitému čipu zvládalo přehrávat FullHD videa a rychle se rozrostla i komunita uživatelů.
Podobně je na tom v těchto dnech minipočítač MK802, který je na trhu sice mnohem kratší dobu, ale zato se do výrazně menšího těla snaží uschovat vše důležité a i méně zdatní uživatelé jej zvládnou zapojit a spustit. Díky cenovce 59 dolarů (u nás však kolem 2 000 Kč) se stal vyhledávaným doplňkem pro televizory a monitory uživatelů, jenž dříve přemýšleli nad pořízením levného HTPC.
V těchto dnech lze již pořídit MK802 druhé generace, na který se právě v tomto článku zaměříme. Přestože společnost Rikomagic obchoduje z Velké Británie, výrobní náklady a přehnaná daň na součástky výrobu posunula do Číny, kde mají výrobci elektroniky na růžích ustláno. Jak jsme si ukázali minule, výroba probíhá z velké části ručně a pravděpodobně se od první generace příliš nezměnila.
Rozdíly proti původnímu modelu
Když mluvíme o změnách, asi by bylo dobré zmínit, v čem je nástupce původní MK802 jiný. Na první pohled si lze všimnout rozdílů v konektivitě, kdy "female Mini HDMI" nahradil konektor "male HDMI" v plné velikosti. Díky tomu není nutné pro připojení k monitoru či televizoru využívat kabelů, přestože tato volba zůstává.
Nepřehlédněte:
- Miniaturní počítač velký jako flashdisk podruhé: Co umí MK802 II s Androidem?
- Recenze MK802 Android 4.0 Mini PC: Počítač velký jako flashdisk a se slušným výkonem
Dále konektivitu rozšířil druhý Micro USB konektor a standardní USB 2.0 v plné velikosti zůstalo také. Pro případ potřeby dalšího plnohodnotného USB je připravena redukce.
Co na první pohled vidět není, je o něco vyladěnější systém Android 4.0 ICS, který již nepadá tak často, jako v případě první generace. Zlepšila se i správa napájení a navíc zmizel přebytečný napájecí konektor (nyní vše probíhá přes zmíněné Micro USB), není tak problém napájet zařízení přímo z USB rozhraní televizoru či monitoru.
K síti se stejně jako jeho předchůdce připojí pomocí WiFi a integrované anténě. Zbytek hardwarové výbavy se také shoduje a proto lze MK802 II označit spíše za takovou aktualizaci. CPU i grafická část zůstala stejná, a stejně tak operační i úložná paměť. "Aktualizace" z něj však činí o něco více uživatelsky přívětivé zařízení, jak si ukážeme dále.