Probuzena po 9 letech! Sonda New Horizons se chystá na průzkum Pluta
Devět let letu a kolem 4,8 miliardy kilometrů dlouhá cesta čekala sondu před jejím finálním probuzením. Sonda New Horizons byla vypuštěna 19. ledna 2006 a nyní již komunikuje se Zemí z takové vzdálenosti, že její signál putuje rychlostí světla dlouhé 4 hodiny a 26 minut.
Po úspěšném průletu kolem Jupitera a využití jeho gravitační síly k efektu gravitačního praku, byla na 8 let uspána do hibernace. Díky tomuto zrychlujícímu manévru NASA ušetřila celé 3 roky letu, což je nezanedbatelná hodnota. Nyní je opět probuzena a mise úspěšně pokračuje.
Nepřehlédněte:
- Odstartováno! NASA trénuje pro let na Mars: Sledujte start nové lodi! [záznam]
- Historický úspěch: Modul Philae sondy Rosetta dosedl na kometu. První snímky!
- Smutné zprávy: Modul Philae je na kometě bez energie! Co bude dál?
Pro zvětšení klikněte na obrázek
Úkolem sondy New Horizons je vedle detailního pozorování Pluta také analýza okolních měsíců a tzv. transneptunických těles v oblasti Kuiperova pásu. Samotné zkoumání trpasličí planety začne od 15. ledna příštího roku. Nejblíže by se sonda měla přiblížit kolem července 2015, což poskytne ideální podmínky pro detailní měření a snímkování.
Pluto není planeta - rozhodlo se o tom v ČR
Zajímavým faktem je, že se sonda na svou dlouhou cestu vydala v době, kdy bylo Pluto ještě běžnou planetou. Ačkoliv se o jeho zařazení vedly spory již delší dobu, ukončilo je až 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie, konané 14. – 26. srpna 2006 v Praze. Na něm se astronomové shodli, že kvůli nízké gravitaci nesplňuje definici planety a bude tak zařazeno mezi trpasličí planety.
Záznam startu rakety nesoucí New Horizons