Prohlédněte si: Sonda Rosetta doručila zajímavé detailní fotografie komety P67
Minulou sobotu se Rosetta dostala do vzdálenosti pouhých 6 km od povrchu komety 67P/Churyumov–Gerasimenko, což bylo z hlediska jejího (ob)letu jeden z prvních nejtěsnějších v této vesmírné misi, na kterou se agentura připravovala více než deset let. Z hlediska přesného času se nejbližší přiblížení uskutečnilo ve 12:41 UT nad oblastí označenou jako Imhotep.
Sada NAVCAM snímků byla směrem k Zemi odeslána v pondělí, agentura se s nimi na svém blogu pochlubila veřejnosti ve včerejších odpoledních hodinách. Na snímcích si můžete prohlédnout detaily povrchu, stejně jako vzorky z nižších vrstev atmosféry komety.
Pro lepší představu sestavili výzkumníci z ESA mozaiku ze čtyř snímků, u kterých bylo nutné z důvodů rotace komety a samotného pohybu sondy mezi jednotlivými snímky trochu upravit v Lightroom nepřesnosti, zkrátka sladit hranice jednotlivých snímků do celistvého pohledu na objekt. Pokud vás ale spíše zajímají jednotlivé rámy, jsou taktéž k dispozici v *.ZIP balíčku k volnému stažení. Snímky jsou celkově vzato velmi dobré, během blízkého průletu měla sonda Slunce „v zádech“, což nabídlo velmi dobré světelné podmínky.
Pro sondu tak začíná nová fáze pozorování, kdy se bude i nadále pohybovat kolem P67 ve vzdálenosti mezi cca 15 až 100 km. Vzdálenější průlety nám nabídnou lepší pohled i představu o jádře komety a jejím chování v závislosti na pohybu směrem k přísluní (perihel), čímž je myšlen stav objektu v nejbližším místě ke Slunci podél jeho oběžné dráhy. Pro představu: Rosetta je dnes 345 milionů km od Slunce. V přísluní, které by mělo nastat dne 13. srpna tohoto roku, se vzdálenost zkrátí na přibližných 186 milionů km (mezi drahami Země a Marsu).
Co se týče modulu Philae, ten se stále nachází převážně ve slunečném stínu, což znemožňuje navázat potenciální komunikaci z důvodu nedostatku energie. ESA v tomto kontextu však dodává, že znovu navázat spojení není úplně nemožné. Philae se aktuálně nachází ve stavu hibernace, ze kterého se umí samovolně v případě dostatečného přísunu energie probudit. I když se předpokládalo, že k tomu dojde v řádu dnů až týdnů, situace jasně ukazuje, že je nutné hovořit spíše o měsících. Při špetce štěstí a dobrém technickém stavu zařízení by se mohlo modul podařit aktivovat na přelomu letošního června/července. Držme palce...