Texaský soud uznal GIF obrázky jako vražednou zbraň
V prosinci roku 2016 zaslal John Rayne Rivello na sociální síti Twitter animovaný obrázek blikajících symbolů společně obrázkem tzv. Pepe The Frog, internetového memu symbolizujícího nenávist (dle Anti-Defamation League). V úmyslu měl údajně poškození na zdraví ve formě vyvolání epileptického záchvatu u novináře Kurta Eichenwalda.
Učinil tak prý z důvodu nesouhlasu s vyobrazením kritiky prezidenta Donalda Trumpa. Ke svému příspěvku připojil zprávu v kapitálkách: „Za tyhle články si zasloužíš záchvat.“
Do případu zasáhla i FBI, která věří, že si Rivello za účelem svého postu vytvořil falešný účet pod jménen Ari Goldstein (@jew_goldstein). Své úmysly vyjádřil explicitně v přímých zprávách, kde svůj záměr zdůraznil. Psal v nich, že doufá u Eichenwalda v epileptický záchvat a zajímá ho, zda umře.
V plné soudní zprávě je přesně uvedeno, co následovalo u Eichenwalda po otevření GIFu. Novinář údajně utrpěl epiletický záchvat a byl zachráněn vlastní manželkou, která ho byla navštívit v jeho kanceláři. Epileptický záchvat trval u oběti přibližně osm minut, během kterých přišla o vědomí i tělesné funkce.
Blikajícího obrázku si manželka všimla a vyfotila jej svým mobilním telefonem (viz obrázek výše). Následně svého manžela položila do bezpečné polohy, zavolala 911 a nahlásila případ policii. Problémy s pohybem přetrpěly u Eichenwalda ještě několik měsíců po záchvatu.
Policie o několik dní později podala společnosti Twitter Inc. povolení k prohlídce, aby zjistila dodatečné informace o uživateli, včetně IP adresy, zařízení a telefonního čísla. Informace byly získány, společně s časy jednotlivých příspěvků a zpráv, viz níže.
Nejedná se o první případ, kdy by GIF obrázky byly zneužity s nekalými úmysly. Je to však poprvé, kdy by obžalovaný byl shledán vinným z jejich použití.