Umělá inteligence vyvinula nové antibiotikum. Způsobí AI revoluci v medicíně?
Umělá inteligence je v současné době nasazována všude, kam to jde. Díky odborníkům z MIT má však věda už i konkrétní výsledky. Povedlo se jim totiž za pomoci strojového učení vyvinout antibiotikum Halicin, které dokáže bojovat i proti velice silným a odolným bakteriím.
Tento zvláštní název pochází od Hala, což byl počítač ve filmu 2001: Vesmírná odysea. V tuto chvíli je antibiotikum ve fázi laboratorních testů, kdy je aplikován na myši infikované bakterií Acinetobacter baumanii. S touto bakterií zápasilo například mnoho vojáků v Iráku a Afghánistánu.
Jedná se o výjimečně odolnou bakterii, která odolává všem dosud známým antibiotikům. Halicin přitom dokázal infikované myši vyléčit do 24 hodin. Vědci navíc zjistili, že mimo Acinetobacter baumanii je Halicin odolný i proti Clostridium difficile (neboli infekci trávicího traktu) nebo Mycobacterium tuberculosis.
Halacin také vykazuje jistou odolnost vůči Escherichia coli, což je známější pod E.coli, kdy anI po 30 denním testování nedokázala bakterie E.coli vykázat jakoukoliv odolnost. Současně používané antibiotikum ciprofloxacin konkrétně v boji proti E.coli ztrácí až 200x svoji účinnost už po třech dnech.
Vědci z MIT pro tvorbu tohoto antibiotika využili databázi schválených léčiv, přírodních produktů i databázi ZINC15 se zhruba 1,5 miliardou chemických sloučenin. Výsledkem je molekula s dosud nevídanou strukturou, která by podle dosavadních poznatků neměla mít jakýkoliv negativní či toxický vliv na lidský organismus.