USA vyřazuje drony z provozu, bojí se špehování ze strany Číny
Ministerstvo vnitra USA již před časem pozastavilo činnost zhruba 800 bezpilotních letounů, jejichž cíl byl hlídat ohrožené druhy, chráněnou půdu nebo třeba bojovat proti lesním požárům. Podle The Wall Street Journal se tak stalo na popud samotného ministra Davida Bernhardta, který má prý důvodné podezření, že právě tyto bezpilotní letouny jsou zneužívány Čínou jako nástroj ke špehování.
K obnovení činnosti by prý mělo dojít až v momentě, kdy bude prokázáno, že tato rizika jsou nepodložená. Podle aktuálních zpráv se však zdá, že tato situace potrvá déle, než se původně zdálo. V současnosti již je mimo provoz postaveno zhruba 1 000 bezpilotních letounů. Podle odborníků však žádné přímé důkazy proti Číně nejsou.
Ministr vnitra si je na druhou stranu vědom jejich nezastupitelné úlohy při hašení požárů, a proto zvažuje, že by udělil výjimku pro tyto případy. I když si veřejnost žádá nějaké vysvětlení, Ministerstvo vnitra stále mlčí. Nejdříve chce přezkoumat důvěryhodnost důkazů i samotných bezpilotních letounů.
Mnoho lidí však s tímto podnětem od ministra vnitra nesouhlasí, protože si uvědomují, jak záslužnou činnost tyto letouny vykonávají. Jedním z řešení by bylo používat bezpilotní letouny vyrobené pouze v USA. Tak by mohlo mít Ministerstvo klid, že každý drátek je pouze z USA a nikoliv z Číny.