Airbus chce megadrona pro přepravu osob, Brňáci testují nový přistávací systém
Do roku 2030 má 60 % světové populace žít ve městech, to znamená o 10 % více než dnes. Zvýšená koncentrace obyvatel ve významných metropolích se projeví zhoršenou dopravní dostupností. Letecká společnost Airbus představila nový projekt, který umožní lidem vyhnout se dopravním zácpám.
V rámci projektu Vahana chce Airbus představit svůj první autonomní létající automobil, který radikálně změní pohled na městskou hromadnou dopravu. Vozidlo bez řidiče, jehož pracovní název je CityAirbus, má sloužit k hromadné přepravě osob i nákladu. Co se týká vzhledu, CityAirbus bude dle prvních náčrtů vypadat jako obrovská kvadrokoptéra.
Jeden z možných vzhledu nového dopravního prostředku
Podle Rodina Lyasoffa, hlavního projektového manažera skupiny A3 Airbus, jsou veškeré potřebné technologie dostupné až na jednu. Stále neexistuje spolehlivý systém, který by uměl detekovat překážky a vyhýbat se jim. Firma chce tuto výzvu vyřešit co nejrychleji, aby mohla první koncept samořiditelného létajícího auta odhalit na konci příštího roku. Než však bude plně vyvinut automatický řídicí systém a budou změněny potřebné zákony umožňující létání bezpilotních letounů, bude připravovaný dopravní prostředek nejprve ovládán pilotem.
Předpokládaný počet obyvatel ve vybraných velkoměstech
Zpátky na zem
Než se do vzduchu dostane první létající auto, bude to ještě chvilku trvat. Letecký průmysl chtějí změnit k lepšímu také vývojáři z Brna, kteří pracují na novém způsobu přistávání letadel. Na letištích se v současné době pro tyto účely využívá systém ILS, který každému letadlu určí jednu rovnou přistávací dráhu, podle níž pilot letadlo navede na přistání.
Fotografie z testovacího letu, autor fotografie: Jan Sedlák
Aktuálně se testuje nový pozemní systém GBAS (Ground Based Augmentation System), jež letadlům v dosahu nabídne až 49 různých přistávacích drah. Nový systém počítá s jiným úhlem sestupu a to 3,2° namísto 3°. Trasy mohou být rovné i obloukové, aby se letadlo lépe vyhnulo obydleným místům.
Více infromací o technologii najdete na stránce agentury ministerstva dopravy USA.