Bezpilotní mise Mars One už v roce 2018. Záhy by měli následovat první lidští kolonisté
Celý projekt kolonizace nabral nový vítr do plachet, když začala spolupráce se společnostmi Lockheed Martin a SSTL.
Psali jsme dříve: Jednosměrný lístek na Mars? Šanci má každý, kolonizace v přímém přenosu
Společnost Lockheed Martin teď usilovně pracuje na koncepci bezpilotního modulu, který by měl být připraven na vypuštění v květnu 2018. Vychází se z koncepce přistávacího modulu sondy Phoenix. Možná si ještě někteří z vás vzpomenete na robotickou sondu Phoenix, která přistála na Marsu v květnu 2008 a v listopadu téhož roku s ní NASA bohužel ztratila kontakt. Přistávací modul Fénixe (Lockheed Martin vlastní ještě dva téměř kompletní moduly, které uložil k ledu), by měl být předělán tak, aby na míru vyhovoval misi Mars One. Na tuto studii bylo vyčleněno 256 000 dolarů.
Mezitím Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) pracuje na své vlastní koncepci, a to na meziplanetárním komunikačním systému. Cílem SSTL je sestavit komunikační satelit, který bude sloužit jako technologický demonstrátor pro misi Mars One. Komunikační satelity na orbitě Marsu budou zvlášť důležité. V první fázi (bez lidské osádky) zajistí live video z různých robotických sond. V té druhé fázi, s nástupem prvních lidských kolonistů (kteří budou odlétat po dvojicích s časovým rozestupem dvou let, samotná cesta k cíli bude trvat 7 měsíců), budou vlastně pro kolonisty jedinou spojení se Zemí, v rámci prvního koloniálního meziplanetárního internetu. :-) Na tuto studii bylo vyčleněno 80 000 dolarů.
Podpora projektu
Zaujal-li vás vesmírný projekt, můžete jej samozřejmě podpořit finančním darem. Dle výše částky tak můžete získat i "odměny" ve formě přístupu k materiálům o misi, volný vstup na zahajovací party v roce 2018, či výtisk vaší zprávy na přistávacím padáku. Jen pro zajímavost: na základě statistiky z konce října se Česká republika dle výše celkového příspěvku (cca 400 USD) umisťuje na 32. místě z celkového počtu 82. podporovatelských zemí.