Dubaj se zbavuje živých policistů, v květnu je nahradí první roboti
Pryč jsou časy, kdy jsme v televizích sledovali vědecko-fantastické snímky s RoboCopem. Brzy se s podobným systémem civilní bezpečnosti budeme moci setkat v Dubaji. Takzvané město budoucnosti ohlásilo v posledních několika letech hned několik plánů k technické revoluci a autonomizaci společnosti.
Přečte obličej a pozdraví, případně zatkne
V květnu letošního roku nasadí Dubaj prvního robotického strážníka. Připadnou mu prozatím spíše administrativní záležitosti, které vyžadují přímočará řešení. Vybaveni budou dotykovými obrazovkami, systémem pro rozpoznávání obličeje a dvojicí rukou, které budou naučeni podávat, případně s nimi salutovat.
Občané budou moci nahlašovat skrze interakci s robotem přestupky či jiné trestné činy. Výhodou bude komunikace ve vícero jazycích, které by lidští strážníci nemuseli zvládat. Dále bude například udělovat pokuty špatně zaparkovaným vozidlům a monitorovat přestupky.
Policejní stanice bez živého tvora do roku 2030
„Chceme v budoucnu využít více robotů v policejním sektoru. Do roku 2030 bychom jimi rádi nahradili 25 % našeho celkového policejního sboru,“ sdělil brigádní generál Abdullah Bin Sultan zpravodaji Gulf News. Do téhož roku slibuje také první policejní smart-stanici, která nebude vyžadovat živého zaměstnance.
„Naplánovali jsme bezpečnostní systém, který by městu v budoucnu pomohl řešit zločiny. Do roku 2025 bude Dubaj mezi pěti nejbezpečnějšími městy na světě,“ dále doplňuje. „Hodláme implementovat řadu chytrých policejních mechanismů, včetně chytrých policejních stanic, robotů a adaptace umělé inteligence.“
Prototypy policejních robotů byly odhaleny již vloni v říjnu v rámci výstavy GITEX. Tehdy byla slibována jejich implementace do společnosti někdy na rok 2017. Během tehdejší výstavy byl představen i druhý typ robota, který je vybaven bezpečnostními kamerami a monitoruje své okolí. V případě, že zahlédne cokoliv podezřelého, automaticky informuje policii. Jeho reálné nasazení však přiblíženo zatím nebylo.