CDR.cz - Vybráno z IT

Epic Games po rozhodnutí soudu musí Applu uhradit škody ve výši 3,6 mil. dolarů

V pátek kalifornská soudkyně rozhodla o vlivné žalobě Epic Games vs Apple, přičemž obě strany svým způsobem prohrály. Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers dospěla k závěru, že Apple nemonopolizuje prostor mobilních aplikací pomocí iOS či jeho nákupního systému v aplikaci, a nařídila společnosti Epic zaplatit náhradu škody za porušení jejich vývojářské smlouvy s Fortnite.

Současně nařídila společnosti Apple, aby odstranil některá pravidla řízení - konkrétně zásady zakazující vývojářům informovat uživatele o alternativách nákupu aplikací. Společnost Epic vznesla proti Apple deset výroků, z nichž se většina točí kolem obvinění Applu z provozování nelegálního monopolu buď podle federálního Shermanova antimonopolního zákona, nebo kalifornského antimonopolního Cartwrightova zákona. Téměř všechny tyto výroky však byly později zamítnuty.

Mobilní hry jsou obrovskou součástí příjmů App Store - přibližně 70 % - a Apple má proto v tomto ohledu obrovskou sílu. Rogers uvedla, že iOS a Android jsou v podstatě duopolem, i když považuje Nintendo Switch za potencionální konkurenty v blízké budoucnosti. Soud odhalil, že Apple má na trhu transakcí mobilních her podíl přibližně 55 procent, což může být známkou monopolní moci.

Nicméně navzdory značné síle a ziskovým maržím společnosti Apple soudkyně Rogers nakonec uvedla, že v Epic Games porušili upravením plateb v aplikaci tak, aby byla vyřízená přes jejich platební bránu, smlouvu podepsanou s Applem, a bylo proto zcela na místě následné vyřazení Fortnite z App Store.

Fortnite tak přišel o možnost dostat se k 1,5 miliardám zařízení, a navíc teď musí společnosti Apple zaplatit 3,6 milionu dolarů z vydělaných 12,2 milionů dolarů poté, co byl jejich mechanismus plateb upraven - jedná se tedy o ušlý 30% poplatek.

zdroj

„Dnešní rozhodnutí není výhrou pro vývojáře ani pro spotřebitele. Fortnite se vrátí do iOS App Store až tehdy, kdy bude moci Epic nabízet platby v aplikaci ve spravedlivé konkurenci s platbami v aplikaci Apple. Děkujeme všem, kteří vložili do tohoto boje o spravedlivou soutěž na digitálních platformách tolik času a úsilí, a zejména díky soudu za zvládnutí velmi složitého případu v tak rychlé časové ose. Budeme bojovat dál,“ reagoval generální ředitel Epic Games Tim Sweeney. 

Michaela "Michaela" Hnátková

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Epic Games po rozhodnutí soudu musí Applu uhradit škody ve výši 3,6 mil. dolarů

Čtvrtek, 16 Září 2021 - 10:00 | Vojtech Nekvapil | Připočtěme free hry a exkluzivity na epicu a...
Čtvrtek, 16 Září 2021 - 08:17 | mp07 | Ty peníze jsou pro Epic víceméně plivnutí, daleko...
Středa, 15 Září 2021 - 16:13 | Vojtech Nekvapil | Porušili uzavřenou smlouvu? Porušili. Tak je...
Středa, 15 Září 2021 - 10:13 | Tomáš Černák | Njn, takhle nějak si v SSA představují "...

Zobrazit diskusi