Připraví roboti s podobou Iron Mana základnu na Marsu? Projekt Valkýra od NASA vypadá jako z filmu o superhrdinech
O cestě lidské posádky na Mars se již spekuluje nějaký ten pátek. Osídlení Rudé planety stálou posádkou je dlouhodobým plánem vědců z NASA, ale prozatím spíše po teoretické stránce. Všechno totiž musí být naplánované do posledního detailu, aby nedošlo k problémům, které na obrovskou vzdálenost nebude možné řešit.
Psali jsme o robotice a NASA:
- Bojový robot budoucnosti: DARPA představuje Atlase
- DARPA chce nový typ vesmírného letounu: rychlý, efektivní a samostatný
- Robotí mravenci - drobné stroje napodobují hmyzí kolonii
- Ovládání živého tvora mikročipem a Kinectem
Častým nápadem, jak kosmonautům pobyt na místě co nejvíce ulehčit, bývá vyslání speciálně nevržených robotů. Ti dorazí na povrch Marsu o nějaký čas dříve a připraví zde základnu, včetně dalších potřebných zařízení pro výrobu energie, recyklaci vody apod.
Přestože Národní úřad pro letectví a kosmonautiku spolupracuje s vývojáři a konstruktéry z celého světa, má samozřejmě také vlastní program na vývoj robotů. Nejnovější počin z jeho dílen se jmenuje Valkýra (v angl. originále Valkyrie) a nemůžeme si pomoci, nápadně nám svým designem připomíná oblek Iron Mana s jeho hrudním generátorem energie.
A co valkýra vlastně dokáže? Humanoidní robot má podobu lidského kosmonauta a je doslova obtěžkaný nejrůznějšími senzory a motorky. Robot má výšku 1,9 metru, tedy podobně jako urostlý člověk, váží 125 kilogramů a na zádech si nese zásobu baterií pro pohonu kloubních motorků. Zvládat má spoustu náročných úkonů, ať se bavíme o chůzi členitým terénem, nebo práci s drobnými předměty.
Pro pohyb v prostoru mu slouží několik kamer umístěných na jeho helmě, ale nechybí ani další umístěné v oblasti hrudi. Dále zde hledejme ultrazvukové senzory a další nástroje pro interakci a měření okolních vlivů. Design je podle tvůrců plně modulární a není tak problémem vyměnit v případě problémů končetiny za nové, nebo dokonce prohodit levou za pravou. Více nejlépe ukáže přiložené video.
Kvality svého humanoida chce NASA ukázat na soutěži The Robotics Challenge, kde se utká s dalšími 17 týmy. Podle slov tvůrců je robotika na nejlepší cestě k tomu, abychom mohli do pár let vyslat do vesmíru mechanické pracovníky, kteří udělají přípravné práce za lidskou posádku. Alespoň jeden z mnoha problémů cesty na Mars by tím tak mohl být vyřešen.
Budou plnit úkoly a ukáží budoucnost robotiky - The Robotics Challenge 2014 startuje již za pár dní
Na konci tohoto měsíce odstartuje soutěž, z níž vzejde jediný vítěz, který získá cenu 2 miliony dolarů od americké organizace Darpa. O cenu se utká 17 týmů a roboti budou muset plnit různorodé úkoly, jako je chůze terénem, manuální zručnost a apod., takže se máme na co těšit. Pokud vás akce zajímá, můžete její přípravy a detailní průběh sledovat na stránkách www.theroboticschallenge.org .