Problémy s nabíjením brzdí rozvoj elektromobilů v USA
Ačkoli se elektromobily často prezentují jako budoucnost automobilového průmyslu, skutečnost, že jejich nabíjecí infrastruktura v USA je stále daleko od ideálu, vyvolává pochybnosti o tom, zda jsou opravdu připraveny nahradit tradiční vozy se spalovacími motory. Nová analýza od společnosti ChargerHelp, která se zaměřila na více než 20 000 nabíjecích stanic po celé zemi, odhaluje řadu vážných problémů, které ukazují, že elektromobily stále mají své mouchy.
Nezvládnutá infrastruktura a nespolehlivé stanice
Studie, jejíž závěry potvrdil profesor Gil Tal z UC Davis, odhalila, že mnoho nabíjecích stanic vykazuje značné nedostatky. Přestože poskytovatelé nabíjecích sítí tvrdí, že jejich stanice mají provozuschopnost kolem 84,6 procenta, realita je mnohem horší. Skutečná doba provozuschopnosti se totiž pohybuje pouze kolem 73,7 procenta. To znamená, že více než čtvrtina nabíječek nesplňuje očekávání, což může mít pro řidiče elektromobilů vážné důsledky – zejména pokud potřebují nutně dobít své vozidlo a zjistí, že stanice nefunguje.
Časté poruchy
Problémy se neomezují pouze na dostupnost stanic, ale zahrnují také jejich časté poruchy. Hráče na trhu stále trápí rozbité kabely, nefunkční platební systémy, poškozené obrazovky a celkově zastaralá zařízení. Pro řidiče elektromobilů to znamená časté frustrace a nejistotu, kdy a kde budou moci své vozidlo skutečně nabít. Tyto poruchy mohou navíc výrazně narušit jejich plány a způsobit zbytečné komplikace, které jsou u konvenčních aut se spalovacími motory prakticky neznámé.
Zdroj: Shutterstock
Studie také upozorňuje na fenomén tzv. „duchových“ a „zombie“ stanic, který ještě více podkopává důvěru v nabíjecí infrastrukturu. „Duchové“ stanice se sice v aplikacích objevují jako dostupné, ale ve skutečnosti buď neexistují, nebo jsou nefunkční. „Zombie“ stanice naopak fungují, ale nejsou uvedeny v aplikacích, což znamená, že o nich řidiči často ani nevědí. Tento chaos v informacích o dostupnosti nabíječek může vést k frustraci a ztrátě důvěry v celý systém elektromobilů.
Regionální nesrovnalosti ztěžují život řidičům
Dalším problémem jsou značné regionální rozdíly v kvalitě a dostupnosti nabíjecích stanic. Například New Jersey má velmi nízký počet funkčních portů na 1 000 registrovaných elektromobilů, což neodpovídá poptávce. Na druhé straně Washington, DC, sice nabízí větší počet portů, ale jejich provozuschopnost je také nízká. Tyto nesrovnalosti ztěžují život řidičům, kteří si nemohou být jisti, že najdou spolehlivou nabíjecí stanici, ať už se nacházejí kdekoli.
Elektromobily: Budoucnost, která má stále daleko k dokonalosti
I přes veškerý pokrok, kterým elektromobily v posledních letech prošly, je zřejmé, že jejich současná nabíjecí infrastruktura stále výrazně zaostává za očekáváními. Nedostatky, které studie společnosti ChargerHelp odhalila, ukazují, že přechod na elektromobilitu není tak hladký, jak by se mohlo zdát. Dokud nebudou tyto problémy vyřešeny, bude přijetí elektromobilů širokou veřejností narážet na překážky, které mohou odrazovat potenciální zákazníky a zpomalovat rozvoj této technologie.