První parkur robot na světě: Skáče jako blázen
Po armádním robotovi Atlas od agentury DARPA tu máme dalšího zástupce, nyní poněkud více sportovně laděného. Pokud hledáte parťáka na tréninky , který by s vámi sdílel radost a endorfiny, můžete si tohoto "parkur" robůtka jménem X-RHex vzít s sebou. Jeho ladné nožky, díky nimž je schopen různých akrobatických přemětů, se neunaví.
Využití samozřejmě je možné (a nepochybně i reálné) nejen ve vojenství, ale též při překonávání různých překážek a nebezpečných sutí či katastrof budou jeho specifika pravděpodobně ceněna. Což koneckonců předpokládají i sami tvůrci, kteří by šestinohého X-RHexe rádi viděli jako pomocníka při záchranných akcích.
Vyskočit by měl do výšky 73 centimetrů, což se může zdát dost, přesto však lze najít i výkonnější kousky. Boston Dynamics za sebou mají i o něco pružnějšího - Sand Flea robota, jenž je schopen vyskočit do vzdálenosti devíti metrů, což si ostatně můžete prohlédnout na videu níže. Lze očekávat, že tato zařízení budou v budoucnu stále více používána a budeme se s nimi setkávat častěji.
Neméně zajímavý je i kousek jménem BigDog. Zde je název skutečně vypovídající, neboť se jedná o poměrně silného a výkonného pomocníka do obtížného terénu, plus minus podobného psovi (pokud přidáme notnou dávku bujné fantazie). Na projektu se podílí i již zmíněná DARPA. Onen "pejsek" váží cca 109 kilogramů, je schopen nést náklad váhy až 154 kg a dojít 21 km, než bude potřebovat doplnit energii.
Výhoda T-RHexe oproti ostatním spočívá v jeho adaptabilitě na terén. BigDog je sice pěkný, ale voda či nerovnosti jej mohou ohrozit. T-RHex jen aproti tomu obojživelník se schopností se potápět, což otevírá nové dimenze použití. Pro zpevnění a větší odolnost obsahuje uhlíková vlákna. Díky senzorům na "chodidlech" je schopen přizpůsobit styl "chůze" specifickému terénu.
Zachrání relativně odolní a nahraditelní roboti lidské životy, ať už při vojenských či záchranářských operacích? Uvidíme. Každopádně je zajímavé sledovat, jak se věci vyvíjí a na co se mohou milovníci technologií těšit. Své domácí mazlíčky však ještě nějakou dobu nejspíše nenahradíme ani za nic. I když, kdo ví...