US Army si pořídí na ochranu svých základen robotické strážní věže
Americká armáda (US Army) získala několik kontejnerových zbraňových systémů (CWS – Containerized Weapons Systems). Za tímto názvem se skrývají dálkově ovladatelné strážní věže. Jedná se o dálkově ovladatelnou zbraňovou stanici, která je umístěna v kontejneru o rozměrech 2,4 x 2 x 2,4 metru. Hmotnost kontejneru i se stanicí uvnitř dosahuje 4,5 tuny.
Na místo určení (tedy typicky to bude vojenská základna – věže mají být prioritně určeny pro obranu základen, vyloučeno ale není i nasazení jako obrana u vládních budov nebo speciální verze dislokované na hlídkujících lodích určených pro boj s piráty) dopraví kontejner nákladní automobil. Po vyložení kontejneru by sestavení a zprovoznění celého systému stacionární věže měli dva vyškolení vojáci zvládnout během půl hodiny. Po sestavení věže se zbraňová stanice nachází na vrcholu výsuvného stožáru ve výšce necelých pěti metrů. Věž pak ovládá z kufříkového systému (viz obrázek níže) operátor za pomoci pákového ovladače. Operátor věže může být vzdálen se svým kufříkem až kilometr od věže (například někde v bunkru).
Stanice umístěná na vrcholu věže může být vybavena různými zbraňovými systémy. Může se jednat o různé druhy kulometů, dále o granátomet nebo o protitankové řízené střely. Napájení strážní věže obstará buď interní zdroj ve formě generátoru elektrické energie (2 kW) nebo jako doplněk pak i externí zdroj ve formě solárních panelů (1,2 kW).
Strážní věž doplňuje důmyslný senzorový systém Firefly 360, který disponuje akustickými senzory (šesticí mikrofonů) a infračervenými senzory. Firefly je schopen lokalizovat nepřátelskou palbu a rozlišit, o jaký typ útoku jde (ruční palné zbraně, těžký kulomet nebo o raketovou či minometnou palbu). Potvrzení k odvetné palbě ale dává vždy operátor za kniplem. Nejspíš by nebyl problém udělat plně autonomní věž, ale zatím o použití smrtící síly rozhoduje člověk, respektive armáda zatím není ochotna při obraně základny svěřit své životy plně do rukou počítače. A to i za cenu, že by počítač vyhodnocoval a reagoval rychleji na přicházející hrozby než člověk.
Podobný systém ve formě dálkově ovladatelných zbraňových stanic vykonávajících funkci automatizovaných strážních věží využívá už přes 8 let izraelská armáda. Jedná se o RCWS (Remote Controlled Weapon Station) systémy Samson, které vyrábí zbrojovka Rafael Advanced Defense Systems. Izrael nainstaloval tyto automatizované strážní věže podél hranice s Pásmem Gazy. Věže jsou dálkově ovládány z vnitrozemí a jejich úkolem je zamezit pronikání palestinských teroristů do Izraele.
Dálkově ovladatelnou věž CWS nasadila již americká armáda na obranu své základny v Afghánistánu. V blízké budoucnosti hodlá tímto systémem vybavit další vojenské základny v zámoří.