USA budou mít nový špionážní letoun dosahující rychlosti Mach 6
Od roku 2007 vyvíjí společnost Lockheed Martin za spolupráce s několika dalšími společnostmi potřebné technologie k výrobě nástupce průzkumného letounu SR-71 Blackbird, který díky proudovým motorům dosahoval rychlosti Mach 3,29.
Nástupce SR-71 má dosahovat rychlosti Mach 6, a to díky nové hybridní pohonné soustavě kombinující klasický proudový motor s motorem typu scramjet. Hybridní pohon bude fungovat tak, že nejprve SR-72 poletí pomocí proudového motoru, se kterým dosáhne rychlosti kolem Mach 3 a při dosažení této rychlosti převezme práci motor scramjet, díky kterému letoun dosáhne dvojnásobné rychlosti, tedy Mach 6.
Na novém pohonu spolupracovaly laboratoře Lockheedu Skunk Works se společností Aerojet Rocketdyne. Pozemní testy motorů probíhaly od roku 2013 do roku 2017. Zkoušky dopadly skvěle, takže nic nebrání tomu, aby příští rok Lockheed Martin začal stavět technologický demonstrátor SR-72, který otestuje všechny technologie ve vzduchu.
Letoun určený pro otestování technologií dosáhne rozměrů zhruba jako F-22 a bude se jednat o bezpilotní stroj řízený na dálku. První let tohoto stroje by měl proběhnout na začátku dvacátých let 21. století.
Po testování technologického demonstrátoru pak Lockheed plánuje postavit plnohodnotný letoun SR-72 o stejné velikosti jako starší SR-71. Jeho první let by se měl uskutečnit ještě před rokem 2030.
Letoun SR-72 určený pro průzkum, pozorování a špionáž bude bezpilotním letounem vyznačujícím se schopností proniknout i tou nejtěžší protiletadlovou obranou. Měl by tedy být nesestřelitelný PVO systémy S-400, S-500, případně dalšími za deset a více let aktuálními protiletadlovými systémy.