V Pacifiku se množí laserové útoky na americké armádní piloty. USA obviňují Čínu
Nesmrtící laserové zbraně s potenciálem oslepit piloty letounů jsou čím dál tím častěji využívány proti pilotům americké armády. O prvních takovýchto incidentech jsme mohli slyšet letos v oblasti Džibutska (Afrika), kde mají blízko sebe své vojenské základny Američané a Číňané.
Jakmile Číňané minulý rok zprovoznili do plně operačního stavu svoji vojenskou základnu v přístavu Doraleh, nedaleko americké vojenské základny, začali se američtí piloti setkávat s velmi nepříjemným oslněním laserovým paprskem, kterým jim někdo svítil ze země do kabiny letounu. Pilotní kabina se při zásahu laserem silně rozzáří a posádka ztrácí vizuální reference. Piloti tak jsou prakticky slepí a nevidí před sebe (viz. video níže).
Američani si myslí, že za laserovými útoky proti jejich vojenským pilotům stojí Číňané. Na druhou stranu je Čínská lidová republika signatářem protokolu o zákazu používání laserových oslepujících zbraní proti lidem (ale přesto má laserové pušky, viz. náš článek) a skálopevně tvrdí, že vojáci Čínské lidové republiky nemíří lasery na americká vojenská letadla.
To byla Afrika. Nyní se podobné útoky začaly množit v oblasti Východočínského moře, kde Američani provádí hlídkové a průzkumné lety. Americká armáda tam už napočítala více než 20 podobných útoků jako v Africe. Laserové útoky mají probíhat jak z pobřežní oblasti, tak i z rybářských plavidel.
Pro takováto rybářská plavidla v oblasti se už vžil název čínská námořní milice. Má fungovat tak, že čínská armáda sleduje pomocí radarů trasu amerických vojenských letounů, a posléze dá pokyn jednotkám čínské námořní milice, aby americkým pilotům, kteří provádějí v oblasti hlídkové a průzkumné lety, posvítili laserem do kabiny.
Americkým armádním pilotům tak nezbývá nic jiného, než v blízkosti čínských základen nebo na území, kde operují čínské jednotky, začít používat speciální ochranné brýle.