Zabijáci tanků střely Hellfire míří do výslužby. Nahradí je univerzální střely
Americká armáda se rozhodla uzavřít kontrakt se společností Lockheed Martin ohledně počáteční nízkoseriové výroby univerzálních střel JAGM. Celkem jde o 2 631 střel, které americká armáda obdrží v roce 2019.
Střely JAGM jsou navrženy tak, aby nahradily letité střely Hellfire, Maverick nebo TOW. Jde tedy o převážně protitankové střely, jejichž vývoj ještě pamatuje éru studené války. Americká armáda hledala po konci studené války náhradu za tyto střely, přičemž jedním z hlavních požadavků bylo multifunkční trojité navádění.
Ve zkratce jde o to, že vrtulník nebo dron vypálí střelu "vystřel a zapomeň", která má elektrooptické čidlo pro laserové navádění, dále miniaturní radiolokátor a infračervený senzor. Vznikla by tak odolná střela vzduch-země, která by zasáhla cíl v různých drsných klimatických podmínkách, v silně zarušeném prostředí v důsledku radioelektronického boje a různých protiopatřeních protivníka, jako jsou zadýmovací granáty, apod. Střela, která by ničila jak obrněná vozidla, tak i pěchotu, případně bunkry.
Celý program ohledně protitankové střely s trojitým naváděním se stal ovšem příliš finančně náročný, takže americká armáda nakonec slevila ze svých požadavků a odsouhlasila vývoj protitankové střely s dvojitým naváděním (laserové navádění a radiolokátor).
První střela JAGM s dvojitým naváděním byla otestována v roce 2010. Vývoj pak několik let pokračoval a nyní je střela připravena pro počáteční nízkosériovou výrobu. Střela byla testována na bojových helikoptérách AH-64E Apache a AH-1Z Viper. Nová univerzální střela dokáže ničit cíle až na vzdálenost 8 km.
O plné výrobní produkci má rozhodnout armáda v roce 2020. Pokud najde Pentagon peníze na další vývoj, tak dalším cílem je vyvinout univerzální střelu vzduch-země s trojitým naváděním a dosahem 12 km.