Družice Sentinel-1A pořídila první záběry o klimatických změnách na Zemi
Družice Sentinel-1A sice ještě není umístěna na své operační orbitě a není plně kalibrována, ale přesto už pořídila zkušební snímky. Tyto snímky byly pořízeny 12. dubna a poskytují opravdu úžasný příklad budoucích výzkumných schopností této družice.
Jako úplně první snímek byl zachycen Brusel, sídlo Evropské komise, jejímž úkolem je řízení programu Copernicus. Tedy Evropská komise má administrativní vedení programu Copernicus a v rámci tohoto projektu koordinuje širokou škálu služeb, jako je podpora ochrany životního prostředí a zajišťování civilní bezpečnosti (Sentinel je schopen “vidět“ i skrze mraky nebo přes hustý déšť, a to i v naprosté tmě, což je zvlášť užitečné při monitorování povodní - takže kdyby nedej Bože ČR postihly v budoucnosti další povodně, tak by Sentinel-1A mohl být velkým přínosem i pro naší malou zemičku při mapování zaplavených území). Evropská kosmická agentura je pak zodpovědná za technologické zabezpečení celého programu a další rozvoj družic typu Sentinel.
- Mohlo by vás zajímat: O projektu Copernicus a samotném startu družice Sentinel-1A na raketě Sojuz jsme vás informovali minulý týden.
Snímek Bruselu, pořízený devět dnů po startu, byl pořízen družící v režimu strip-map o šířce záběru 80 km a demonstruje potenciál radarového snímání Sentinelu-1A.
Sentinel-1A: Foto Brusel
Samozřejmě nezůstalo jen u záběrů Bruselu. :) Sentinel-1A pěkně zostra nastoupil i k plnění úkolů, pro které byl stvořen, a hned začal snímat oblast Namibie v Africe, která je v současné době zaplavená řekou Zambezi.
Sentinel-1A: Foto Záplavy v Namibii
Dále si můžete prohlédnout:
Sentinel-1A: Foto Antarktický poloostrov
Sentinel-1A: Foto Pine Island a ledovce Thwaites
A to nejlepší na závěr: všechny snímky pořízené družicí Sentinel by měly být brzy volně dostupné všem a hlavně zdarma. Ostrý provoz družice je naplánován od července tohoto roku.