EU dosáhla dohody ohledně článku 13. Znamená to konec "svobodného" internetu?
Jednu dobu to vypadalo, že by kontroverzní článek 13 mohl být konečně smeten ze stolu a zůstala by aktuální legislativa řešící autorské právo. No zřejmě se tak nakonec nestane a pořád je na pořadu dne celoevropská revize autorského práva.
Pro samotné uživatele je přitom klíčový článek 13, který nařizuje webovým stránkám a službám nacházejícím se kdekoliv na světě a poskytujících své služby zároveň i občanům EU zavést tzv. nahrávací filtry, které by kontrolovaly, zdali uživatel nenahrává na web nelegální (warezový) obsah.
Dnes se toto řeší přes tzv. DMCA oznámení, kdy si tvůrci obsahu, autorské svazy nebo různí vlastníci autorských práv toto hlídají sami a informují různé webové služby (např. share servery nebo vyhledávač Google) ať příslušný obsah nebo odkaz s neautorizovaným obsahem odstraní ze svého portfolia.
Nově by provozovatelé webů museli sami svá uložiště aktivně prohledávat a warez mazat, plus znemožnit uživatelům nový warezový obsah nahrávat. Proti článku 13 přitom nejsou jen piráti, protože samotné nahrávací filtry nebudou mít dopad jen na warez obsah, ale třeba i na tvůrce meme nebo na tvůrce youtube obsahu. Proti článku 13 ostře vystupují i velké korporace jako např. Google (co bude znamenat článek 13 pro youtube uživatele, se podívejte na video dole, lze zapnout i české titulky) nebo třeba i hudební průmysl v čele s IFPI.
Průlom v jednání o článku 13 přišel přitom minulý týden v pátek, kdy došlo k dohodě mezi Německem a Francií ohledně článku 13. Německo se s Francií dohodlo na kompromisu, že nahrávací filtry nemusí zavádět provozovatelé služeb, kteří splní tři kritéria. Tyto kritéria přitom jsou, že daná platforma musí mít roční obrat menší než 10 miliónů euro, musí za měsíc mít méně než 5 miliónů unikátních návštěvníků a musí být dostupná pro veřejnost méně než tři roky. Francie přitom původně chtěla, ať nahrávací filtr zavedou všechny společnosti bez rozdílu.
Klíčový okamžik pro článek 13 byl včerejší den, kdy se Evropský parlament, Rada a komise společně dohodli na konečném znění textu směrnice EU o revizi autorského práva, která respektuje Německo-francouzský kompromis. Poslední možnost smést tuto směrnici ze stolu bude letos v březnu nebo dubnu, kdy bude předložena Evropskému parlamentu ke konečnému hlasování. Moc šancí ale není. Pokud směrnice projde letos na jaře v Evropském parlamentu (což počítejte s tím, že nejspíš projde), tak ještě musí být tato směrnice implementována do české legislativy.
Jestli v ČR a SR už letos začnou platit nahrávací filtry a zmizne z české a slovenské warezové scény podstatná část lehce dostupného warezového obsahu je zatím těžké odhadovat. Členské země EU budou mít lhůtu dva roky aby začlenily nová pravidla týkající se autorského práva do svých vlastních zákonů.