Reportáž: GIGABYTE TECH TOUR BRNO - "NEW IDEAS"
Kapitoly článků
nVidia GeForce GTX660M, asi nejlepší běžně dostupná grafická karta, nejvýkonnější v segmentu "notebook, který ještě není cihla", už je tu s námi více než rok. Na trhu jsou MSI GE60, ASUS G55VW, drahé herní stroje Alienwaru a Goldmaxu, nebo dříve testované Lenovo Y580. Gigabyte tu mělo své želízko v ohni, P2542G tu vloni chvíli bylo, ale pak z trhů zmizelo, úplně se po nich slehla zem. A teď po roce se P2542G vrací jako horká novinka do Česka.
Nepřináší nic, co by zde už nebylo, všechny zmíněné modely jsou vesměs stejné: stejný procesor, stejná grafika, stejné paměti, stejný display, přibližně stejná baterie, hmotnost, klávesnice, disky (HDD+SSD)... Liší se zejména v designu a kvalitě. MSI má lákavý a "dramatický" design, naproti tomu Lenovo vypadá jako notebook pro businessmana, ASUS je ryzí herní stroj, jehož rozměry ustoupily potřebám chlazení, a Gigabyte se to snaží tak nějak skloubit dohromady: obstojné chlazení se dvěma ventilátory, navenek tenký a mobilní design, poměrně pevné šasi, trocha hliníku tuhle a támhle.
Trochu neférově srovnává Gigabyte na slidech P2542G proti přehoustlému GT60 od MSI. Zapomíná, že konkurent má rovnou GTX680M, poněkud výkonnější a "topivější" grafiku. Srovnání s G55VW by dopadlo stejně a bylo by rozhodně víc v duchu fair play.
Snaží se také hrát vahou. 2,6 kg sice není ostuda, plasťáček od MSI ale váží jen 2,4 kg (opravdu, MSI by mělo co nejdříve akvizovat nějakou továrnu na kovy). Být lehký je výhoda i nevýhoda v této kategorii. Fyziku zkrátka neošidíte a buď použijete dražší materiály, jako námi testovaný Samsung 900X z duralu, nebo použijete méně kovu. To typicky znamená menší chladiče, což v kombinaci s GTX660M a čtyřjádrem Core i7 není vůbec dobrý nápad! Těžko říct, kam spadá Gigabyte, chlazení vypadá větší než u konkurence, přesto je lehčí než Lenovo, a o celé kilo než ASUS. Vtipně také působí porovnávání GTX660M s GT630M o pár slidů výše.
Výhodou oproti ASUSu i Lenovu je reprosystém se čtyřmi reproduktory a subwooferem, který sice nezahraje všechno, ale rozdíl je skutečně proti bezsubwooferovým konfiguracím slyšet. Srovnání s DynAudio v podání MSI jsme neměli, ale dá se předpokládat, že MSI by vyhrálo. Na druhou stranu, jak moc velký to má smysl, když hráči i nehráči zpravidla používají (a odůvodněně) sluchátka?
Ovšem nevýhodou je bohužel i design. Typické "zeštíhlující" fígle totiž zapříčinily zapuštění konektorů hluboko pod chromové lišty, takže i slečna Neve, jenž mi notebook popisovala, pak nějakých 15 sekund připojovala USB myš (já trefil konektor napájení po nějakých čtyřech sekundách). Nemám rád tyhle klamavé figle, ať vypadá, jak chce, stejně bude mít pořád na šířku přes tři centimetry a v konečném důsledku se nikam neschovají i pokud se koukáte z boku. Takhle vypadá notebook hubeně, ale ubírá mu to na praktičnosti a ta by měla být primární u všech zařízení. V tomhle ohledu musím konstatovat, že vítězí Lenovo, a to jak v Ideapadech, tak Thinkpadech, i když ty už taky nejsou, co bývaly.
Pro P2542G zaostříme ještě na pár detailů: vypadá i působí příjemně, hliníkový povrch je přívětivý na dotek, někoho ještě potěší touchpad s fyzickými tlačítky, podsvícená klávesnice ale přijde prý až v příští revizi. Stavové ledky jsou umístěny trochu "staromódním" způsobem, tady dle mého opět vítězí Lenovo, a snad se uchytí fígl použitý u tenkého notebooku U510. Zmínit můžeme ještě vnitřek notebooku, který vypadá poměrně prázdně, vše důležité se skrývá pod chladiči, což je jedině dobře! Škoda jen, že baterie BIOSu se zabydlela v pozici, kde by zřejmě mohl být mSata SSD, ale český uživatel by si určitě poradil. :) Šestikanálový výstup audia bych přinejmenším já ocenil, stejně jako X-Fi . Tohle je přeci Gaming Notebook!
Samozřejmě má Gigabyte v nabídce i 17" verzi – P2742G (proti které tu dřív byl i ASUS G75VW, teď už zbývá asi jen MSI GE70), která je ale hodně odlišná v designu i konstrukci. Vlastně je to úplně jiný notebook, je zvenčí celý z plastu, nemá tak dramatické výdechy chlazení - vlastně má jen jeden ventilátor a je podstatně "prdelatější", ne moc hubenější než výše zmíněný ASUS. Váží ale podstatně přijatelnějších 3,2 kg. Konfigurací jsou na tom oba notebooky téměř totožně, 17" verze nabízí dvě pozice pro HDD a má bohužel lesklý display. Shodují se ale ve výraznosti, oba modely mají možnost různobarevných zářivých krytů displeje, aby bylo mezi hráči také trochu života a radosti.
U 17" modelu asi někoho naštve konektor napájení na zadní straně (proboha proč?). Potěší šestikanálový zvukový výstup, jako naschvál je zde ale pouze 2.0 repro. Ta divná díra u touchpadu by měla být opět debilně umístěný mikrofon. Mnoho lidí zklame lesklý displej. (Má vůbec nějaká sedmnáctka matný displej? Workstationy neuvažujte.) Zevnitř bohužel vypadá 17" model trochu "čistěji", ale chlazení se zdá být horší. Chudinky grafické paměti, tohle si nezasloužily. Radiátor také vypadá menší, ale kompenzuje to velký a mocný ventilátor. Možná drobná škoda, že chybí pozice pro mSata SSD. Mít v takovém stroji HDD RAID a ještě SSD, to by byl jiný level, to konkurence nemá. Mezi mechaniku a HDD by se vešel, ale kdo ví, co se tam skrývá.