Google tiše investuje do robotiky, v budoucnu se ji chce věnovat naplno
Andy Rubin byl ještě do nedávna vedoucí softwarového oddělení pro vývoj Androidu, letos v lednu ale z tohoto postu odstoupil. I přesto jeho působení v Googlu neskončilo a byť se to mohlo zdát zpočátku nejasné, nyní už víme proč – v tichosti a po domluvě se zakladateli společnosti sjednal akvizice hned s několika technologickými společnostmi.
Patří mezi ně například Schaft (tým japonských robotiků, kteří vystudovali Tokyjskou Univerzitu a vyvinuli humanoidního robota) nebo start-up se jménem Industrial Perception, jenž vytváří počítačový systém propojený s ovládanou paží pro automatické nakládání a vykládání nákladních automobilů. Sám Rubin se pak tímto krokem vrací ke svému největšímu koníčku, vystudoval totiž počítačové inženýrství a v osmdesátých letech pracoval pro Carl Zeiss právě jako inženýr robotiky. Na přelomu let devadesátých krátce působil i v Applu.
Vedle projektů jako je Loon (rozšíření internetu pomocí vysílačů na stratosférických balónech) nebo samořízené automobily bychom tak mohli v budoucnu spatřit i vlastní automatizační systémy nebo přímo konkrétní roboty. Google i Rubin zatím strategicky mlčí o detailnějších plánech společnosti, spíše než ke spotřebitelům ale prvnotně zamíří do výroby a na montážní linky s robotickými pažemi. Na opakující se práce jsou také stále zaměstnáváni lidé, zatímco by mohli pracovat na důlěžitějších místech, než jsou například sklady nebo právě montážní linky, které se ani dnes většinou neobejdou bez dodatečné lidské činnosti. V protifázi k tomu se ale nabízí otázka, zda právě podobné technologie nebudou v budoucnu ještě více ubírat na pracovních místech a zvyšovat tak nezaměstnanost šikovných dělníků ve výrobě.
Po vzoru Amazonu, který chystá rozvážení balíků za pomoci létajících dronů, bychom se mohli v budoucnu dočkat i podobných, inovativních způsobů dopravy mezi výrobcem a spotřebitelem. V několika městech USA už totiž Google nabízí přepravní službu Shopping Express, kdy vámi objednané zboží doručí až k prahu vašeho domu. Robotika by tedy mohla i v tomto směru značně pomoci a ulehčit od potřebné lidské činnosti (představte si, jak kdosi zaklepe na dveře a po jejich otevření spatříte humanoidního robota, jak drží vámi objednaný balíček a žádá o přiložení smartphonu pro bezdrátovou platbu).
Vize to může být sice lákavá, k její přeměně na realitu si ale budeme muset ještě nějaký ten čas počkat. Samořízená auta byla ale dříve také nečím nepředstavitelným, avšak dnes už dokáží jezdit sama a takřka bez problémů. Nechme se překvapit, jaké plány bude mít Google se sedmi odkoupenými společnostmi – třeba se Andy Rubin už brzy ozve s další pozitivní novinkou.