Lenovo IdeaPad Y580 - kvalitní výkon pro studenta - při brouzdání na netu
Kapitoly článků
S notebookem jsem začal pracovat zlehka. Na baterii v módu Vyrovnaný, připojený k internetu přes WiFi, s podsvícenou klávesnicí a displejem v plném jasu, brouzdal jsem po internetu, študoval cizí životy na Facebooku, a zkoumal technické specifikace, vlastnosti a hardware notebooku. Odhalil jsem čtyřjádrový procesor Intel Core i7 3610QM společně s Intel HD Graphics 4000, které se staly základním provozním prvkem této činnosti, dovolující relativně úsporný provoz a relativně hladký běh všeho. Rozhodně ale nepotěší display. Jeho odezva je poměrně dlouhá a v praxi to znamená silné duchaření, problikávání textu, a pokud velice snadno zde ztratíte kurzor – stačí s ním rychleji pohnout, a prostě se objeví až někde na konci – při jeho cestě se totiž patřičné pixely nestačí ani rozsvítit. Při nízkém jasu je tak jedinou záchranou vyhnat kurzor do pravého dolního rohu a pak s ním hýbat pomalu. Podání barev a rovnoměrnost podsvícení je však na velmi dobré úrovni.
Klávesnice je při psaní pohodlná a relativně tichá. Touchpad je posunut lehce vlevo, vycentrován s mezerníkem, což redukuje počet nechtěných dotyků při psaní poměrně slušnou měrou.
Pro pohodlí je důležité i chlazení. Při kancelářských činnostech je notebook vlažný, větrák jede na minimum a je docela tichý. Mezi hlučnější patří pevný disk. O možnostech práce s diskem si ale ještě povíme.
To opravdu nejpodstatnější je zde ale výdrž na baterii. V základním nastavení jsem v režimu maximální úspory, minimálního jasu a vypnuté WiFi a zaputém podsvícení vydržel 350 minut, tedy; 5 a tři čtvrtě hodiny zapisovat do Wordu. Při plném jasu displeje to bylo „jen“ 230 minut, tedy téměř 4 hodiny. Vliv podsvícení klávesnice je nějakých 15 minut.
Při minimálním jasu displeje však nedoporučuji pracovat – na displeji je i v noci téměř prd vidět, oči jsou hodně namáhány a poměrně hodně se projevuje blikání v podsvícení. A to proto, že míru jasu lze snížit opravdu hodně a tím jsou Lenova známá. Určitě to pomůže prodloužit výdrž na baterii, ale vyplatí se to jen v krizových situacích – zdravý zrak je o něco přednější.
Z hlediska výkonu jsem celkový management režimů moc nepochopil. Jediné, čím se mód Úspora energie projevuje, budiž vypnutí rozhraní Windows Aero při běhu na baterii, případně nějaké ty funkce řízení spotřeby, které mohou pomoci v řádu minut. Nejpodstatnější je asi odlišný management vypínání disku a ztmavování/vypínání displeje a uspávání notebooku – v tomto módu jsou časy nejkratší.
Pokud ale chcete po notebooku výkon, neupejpá se a procesor se základních 2,3 GHz pustí Turbem klidně i na 3,3 GHz i v tomto módu. Vše se dá upravit a nastavit, ale u nejúspornějšího módu jsem očekával opravdu razantní sčísnutí maxima spotřeby. Přesto pokud spustíte hru, okamžitě startuje výkonná grafika GeForce a poskytuje svůj výkon. O tom si však povíme v další kapitole.