Lenovo IdeaPad Y580 - kvalitní výkon pro studenta
Kapitoly článků
Výkonný procesor Intel Core i7 3610QM zde však rozhodně není kvůli hrám, tam stačí v klidu i Core i5, i slabší. Ideapad Y580 je však všestranně nadaným notebookem bez kompromisů, a tak je zde rovnou čtyřjádro s HyperThreadingem, základní frekvencí 2,3 GHz a Turbem až k 3,3 GHz. Nemohl jsem tedy nevyzkoušet výpočetní výkon.
Provedl jsem univerzální test pomocí Cinebench R11.5, kde dopadl procesor víceméně stejně, jako na internetu – 6,23 bodů jako maximum tak odpovídá desktopovým Core i5 2500K SandyBridge, Core i5 3550 IvyBridge, případně AMD FX-8150. Mít v notebooku stejný výkon, jako má nejvýkonnější desktopový procesor AMD, není vůbec špatné.
Samozřejmě nás ale zajímá hlavně výdrž na baterii. Energy management se neupejpal a všechna 4 jádra běžela při renderu na 3,1 GHz (max 3,3 GHz platí pro 1 zatížené jádro). Při tomto vydržel opakovaně renderovat celých 105 minut při plném jasu displeje. Při vypnutém displeji vydržel renderovat celých 160 minut (2 hodiny a 40 minut), což zvládal při teplotě procesoru těsně pod hranicí 80 °C.
Následně jsem ozkoušel, co se stane, když pustím na ten relativně malý chladič plnou nálož procesoru a grafiky s použitím adaptéru. Zapnul jsem wPrime a MSI Kombustor. Chvíli jel procesor na 3,1 GHz a grafika na 950 MHz, velice rychle se ale procesor rozhodl, že při téhle teplotě ne, a vypnul své Turbo, vracejíc se na frekvenci 2,3 GHz. Ani to ale nepomohlo, a po několikátém průchodu wPrimem už teplota chladiče dosahovala tak vysoké teploty, že i grafika vypnula své Turbo a shodila se na 835 MHz. Při těchto taktech už notebook zůstal, s grafikou dosahující k 80 °C a procesorem, blížícím se k nebezpečným 95 °C. Chipset desky se zahřál na 76 °C a disky překročily hodnotu 50 °C. To vše, při provozu na stole, na kterém se pomalu začala zvedat dřevo imitující dýha. Teploty to rozhodně nejsou nízké, ani bezpečné, ale za reálného provozu takováto, téměř půlhodinová zátěž prakticky nemůže nastat.