Lenovo IdeaPad Y580 - kvalitní a výkonný notebook pro studenta
Kapitoly článků
Bylo na čase notebook zapnout. Mezi reproduktory jsem tedy vyhledal největší tlačítko a zapnul notebook. Ozvalo se cvaknutí, tlačítko se rozzářilo do běla, odhalujíc krásný detail tečkovaného symbolu vypínače, a mimo jiné se rozsvítila také klávesnice, což jsem nečekal, ale moc se mi to líbilo a ještě teď, když píšu tuto recenzi v přítmí, se mi to líbí.
Notebook se velice tiše rozjel, během tří sekund se objevila modrá, decentně upravená logovací obrazovka do systému Windows s příznačným názvem účtu „Y580“. V dalších pěti sekundách jsem přešel na obrazovku pracovní plochy se stejnou tapetou, jako měla logovací obrazovka.
Abych se kamkoliv dostal, cokoliv spustil, využil jsem služeb touchpadu. Ten není ale touchpadem v pravém slova smyslu – je to clickpad, který má jen jedno tlačítko, stisknutelné z většinové plochy clickpadu. Pravé tlačítko se simuluje kliknutím v (nastavitelné) zóně, kde bychom pravé tlačítko čekali. Povrch touchpadu je možná příliš adhezivní, ale pracuje se s ním skvěle a reakce jsou velmi dobré. S přiloženým softwarem od Synaptics pak nabízí základní multitouch funkce – posunutí dvěma prsty, měřítko, otočení; umožňuje nastavit reakci touchpadu při psaní, atd. Docela se mi líbí pro mě nová funkce Momentum, která když kurzor po touchpadu "pošlete" nechá kurzor cestovat a postupně ho zpomaluje, až zastaví. Pokud to nezefektivní práci, alespoň se vyblbnete.
Dále jsem potřeboval i klávesnici. Ta se snaží být kompletní a obsahuje i numerickou část a scrollovací klávesy. Daní za tuto výhodu je poměrně velká komprese a nahňácanost této části – levá polovina typické nuly je šipkou vpravo, Enter je vertikální, umlaut je nad pravým Shiftem, levý Shift je rozdělen v poměru 4:3 na zpětné lomítko a část pravého Shiftu je šipka nahoru. Scrollovací klávesy našly své místo nad numerickou částí a nejsou zrovna velké. Alespoň že Ctrl je nalevo od Fn. Co nelze klávesnici upřít je velké pohodlí při psaní – klávesy písmen jsou velké, příjemné na dotek, velmi dobře tvarované, mají ideálně mělký stisk a poskytují solidní zpětnou vazbu. Snad jen díky kompresi často namísto Backspace trefím Num Lock, jinak se na ní píše skvěle. Na pidinulu je potřeba si zvyknout.
Kurzorové klávesy ("šipky") nejsou bohužel nikterak odděleny od klávesnice, dost se v ní ztrácí a díky shodné velikosti s numerickými klávesami snadno poskočíte o sloupeček mimo. Zde situaci nezachrání ani podsvícení, které je sice super věcička, ale možná by mohlo být dotaženo k větší dokonalosti – světlo, prosvítající pod klávesami je silnější než to, co prosvítá skrze klávesy. Na klávesnici se toho najednou děje strašně moc a stává se poměrně nepřehlednou (příliš mnoho psů, zajícova smrt). Jasně, že při vypnutí podsvícení je situace o poznání horší, ale jak by to bylo krásné, kdyby svítily jen písmenka na klávesách a nic jiného.