NASA plánuje hibernační komory. Pro misi na Mars
Pamatujete si ještě na filmy jako Prometheus, Horizont Událostí nebo na sérii Vetřelec? Posádka lodí tam přečkala cestu hlubokým vesmírem ve stázi. Agentuře NASA se tato myšlenka zalíbila a s pomocí SpaceWorks Enterprises nyní hledá ideálního řešení pro hibernaci posádky. Cílem projektu je předpokládaná mise na Mars.
První let k Marsu by tak mohl proběhnout právě v rámci oné hibernace posádky. NASA plánuje poslat astronauty na Mars někdy po roce 2020. Zatím se ani neví, jestli jako první dostane člověka na Mars právě státní agentura NASA nebo komerční subjekt SpaceX Elona Muska. Předpokládá se, že posádka by měla vydržet ve stavu hlubokého spánku přibližně 180 dní (tedy půl roku). To by mělo vyřešit některé palčivé problémy, se kterými se bude posádka na cestě k Marsu potýkat. Posádka by tak nemusela na dlouhé cestě k Marsu řešit problémy s množstvím potravin a pitné vody, nebo jak se udržet v dobré fyzické kondici. A co je asi nejdůležitější, tak by tato technologie účinně eliminovala psychické problémy posádky, jako je ponorková nemoc.
Jak ale zajistit snížení teploty lidského těla a zpomalení metabolismu člověka na tak dlouhou dobu? Jednou z cest by měla být hypotermie. Lékaři už vědí, jak uměle vyvolat u člověka terapeutickou hypotermii, takže to není rozhodně nic nového. Zatím se to povedlo na maximálně 10 dnů. Tedy předpokládaný půlrok v hibernaci je zatím jen na papíře. Svalové atrofii u hibernovaných astronautů by měla zabránit elektrická stimulace jejich svalů.
Před NASA tak už jen stojí ona výzva. Prodloužit čas v hibernaci na půl roku. NASA ale zatím neprozradila, co se stane, když se během cesty na Mars něco pokazí. Bude schopen astronauta počítač urychleně probudit, když se ocitne v ohrožení života?