WhatsApp se snaží získat uživatele zpět, rozesílá zprávy a ubezpečuje o soukromí
Aplikace WhatsApp začala uživatelům zveřejňovat stavové zprávy o svém fungování a bezpečnosti. Tyto zprávy se již začaly objevovat uživatelům v USA, Velké Británii, Indii a dokonce už i v České republice. Je jasné, že postupem času se budou zobrazovat uživatelům po celém světě.
Status (Stav) je jiný název pro “Příběhy" (Stories) z Instagramu či Snapchatu. Svým kontaktům můžete poslat zprávu, fotku nebo video, které budou k dispozici po dobu 24 hodin.
"V našem nedávném oznámení o změně zásad ochrany soukromí došlo u veřejnosti k mnoha dezinformacím a zmatkům a my chceme všem uživatelům pomoci pochopit fakta o tom, jak WhatsApp funguje a jak chrání soukromí a bezpečnost uživatelů. Nyní tak budeme poskytovat informace a vyvracet různé mýty, o nadcházejících změnách, uživatelům naší aplikace na kartě Stav." uvedl mluvčí WhatsApp.
Obsah první zprávy by dovedl odtušit asi kdokoliv. WhatsApp znovu zdůraznil, že nemůže číst ani poslouchat osobní konverzace uživatelů a vyzdvihl end to end šifrování. I když taková stavová oznámení s reklamou nejsou výjimkou, tak tento krok, kdy přímo WhatsApp kontaktuje uživatele přes aplikaci, jen ukazuje, jak vážný problém má a přiznává ho.
Tytu zprávy jsou tak součástí většího úsilí společnosti WhatsApp rozptýlit mylné představy o nadcházející aktualizaci zásad ochrany osobních údajů. Nové podmínky aplikace WhatsApp měly vyžadovat po uživatelích, kteří ji chtějí i nadále používat, aby sdíleli data s Facebookem i s jeho přidruženými společnostmi. To se ale lidem příliš nelíbilo a mnoho uživatelů tak přešlo k alternativě.
Společnost na to zareagovala tím, že zveřejnila stránku s často kladenými otázkami o změnách a posunula datum, kdy změny vstoupí v platnost z 8. února na 15. května. Na začátku ledna pak vydala několik infografik na Twitteru, které měly uživatele uklidnit, že jejich data jsou v bezpečí a že to tak zůstane i po změnách v podmínkách užívání aplikace.
Zájem o alternativní aplikace se zvedl a masa uživatelů z WhatsApp se rozprchla mezi mobilní komunikátory jako Signal, Telegram a další. A možná díky tomu Telegram přidal možnost uživatelům importovat svou historii chatu z WhatsApp, aby dokázal této situace využít naplno. A taktéž Signal se těší velké přízni a přidal do své aplikace nové funkce chatu, jako jsou animované samolepky a tapety.
Hlavní důvod proč uživatelé odešli ke konkurenci se týká onoho problémového sdílení dat aplikace WhatsApp s Facebookem, které mnohé lidi přeci jen donutilo uvažovat o svém soukromí a nenechat si vše líbit. Facebook s takovou masovou reakcí určitě nepočítal.