Jak jsem si vybral svůj první chytrý telefon: Souboj čtyř platforem [1]
Jsem šťastný i nešťastný vlastník nelevného Sony Ericssonu W595 z roku 2008 – jde o nejvyšší model řady a radost dělá fakt, že neumí vlastně ani Javu. Umí telefonovat, umí posílat smsky, umí něco mizerně vyfotit, zobrazit nějaký jpeg či přehrát mp3 v případě, že s sebou nosíte i redukci ze speciálního „konektoru“ na jack, a nakonec prostě funguje. Vrásky na čele vám však přivodí rychlostí, kdy nejen předinstalované 3D hry používající s bídou 256 barev, ale i 2D animované grafické rozhraní systému se seká, laguje, a rychlost reakcí odpovídá asi kombinaci Intel Atom + Win Vista + 1GB RAM.
Čtěte další díly:
- Můj první chytrý telefon: Android a Samsung Galaxy S4 [2]
- Můj první chytrý telefon: iOS 7 a iPhone 5 [3]
- Můj první chytrý telefon: Windows Phone 8 a Nokia 1020 [4]
- Můj první chytrý telefon: BlackBerry 10 OS a BlackBerry Q10 [5]
- Finální verdikt: Konečně jsem vybral můj první chytrý telefon: Finální verdikt [6]
A tak mě kluci z redakce hodili do jámy lvové a zasypali Samsungem Galaxy S4 s Androidem 4.2, Applem iPhone 5 s iOS 7, Nokií Lumia 1020 s Windows Phone 8 a BlackBerry Q10 se systémem BlackBerry 10 a hardwarovou klávesnicí.
Dali mi týden: nauč se to používat a vyber si, co takovému zapšklému konzervativci, jako jseš ty, sedne. A musím říct, že jsem si vybral k mému překvapení asi tu nejméně pravděpodobnou variantu. Tato série článků by tedy měla být takový přehled přímého srovnání platforem, popis všech zásadních vlastností, a dojde i na praktické ukázky vlajkových lodí a následné zhodnocení. Nerozhodným by měla ukázat cestu, Nevěřící Tomáše by měla uklidnit.
Pointou tohoto týdne mobilů je skutečnost, že málokdo měl kdy možnost mít všechny platformy zároveň v ruce na dobu delší než pár minut na showroomu. Těžko se totiž můžete správně rozhodnout, co je lepší, dokud jste vše neměli. Taková volba totiž rozhodně není objektivní. Já jdu tedy do tohoto testu se skutečností, že fakt nevím, a dávám tedy všemu úplně stejnou šanci. Doufám, že i vám toto srovnání pomůže.
Dopředu prozradím jen jediné: žádný není dokonalý, ale vzít z každého něco a k dokonalosti se budeme blížit.
Očekávání
Google Android
Na trhu jednoznačně dominuje Android od Googlu. Jeho největší předností je asi totéž, co platí pro Windows na desktopech: rozšířenost, dostupnost aplikací a her. Android se rychle dostal do čela, a rychle utekl dostatečně daleko, aby panovala určitá jistota o jeho pozici. Jeho silnou nevýhodou je však rychlost. V desktopech tento přebytek máme značný a můžeme si to dovolit, ale v mobilu válčíme o každý Hertz a prakticky i o každou vteřinu životnosti baterie a Java zde není zrovna to pravé, neb oběma zdroji opravdu plýtvá.
Trochu s tím jde bohužel ruku v ruce i druhá nevýhoda, a to je vliv výrobce smartphonu. Není to jen hromada nesmyslných a překrývajících se aplikací, které můžete vyházet (a systém signifikantně zrychlit), ale i samotný systém je mnohdy velmi modifikován až zdemolován.
Apple iOS 7
Druhý největší podíl má Apple, ale nelze úplně říci, že by to bylo díky iOS 7. Nejen co si přečtu na různých fórech, ale i když se někoho zeptám, všichni aktualizaci na iOS 7 nenávidí a smutné je, že dokáže lagovat i na nejdražším iPhone 5S. Někde se stala chybka.
Mnoho lidí volí Apple kvůli jednoduchosti a smysluplnosti. Na druhou stranu čeho se vám zde tak úplně nedostane je kompatibilita s Microsoftem a zbytkem světa. Půl hodiny budete hudební iTunes nutit spolupracovat s FLAC, než pochopíte, že nejde o bug, ale vlastnost. Potěší jednoduchost instalace aplikací a celkově příjemně ovadatelné prostředí.
Windows Phone 8
S Windowsy je to trochu složité, protože je spousta lidí nemá rádo už jen z principu. Spousta lidí na ně nadává přestože je nikdy neměla. Za to, že není rozšířený po vzoru staršího brášky z desktopů, může nejspíš Steve Ballmer, který dovolil Microsoftu zaspat, a nechat vlak mobility objet celou planetu.
Podle mě se dlaždice na smartphone hodí úplně přesně. Problém nastane ve chvíli, kdy chcete přistoupit ke všem svým aplikacím. Žádné 4 (nebo více) plochy, mezi kterými rychle přeskakujete, tady najdete jen vertikální seznam. A šance na změnu? Nulová. Bohužel to je obecný problém (byť zároveň blbuvzdorná výhoda) Windows Phone 8 – velmi malá možnost přizpůsobení. Ne že by na tom iOS 7 byl lépe, ale uživatelé Apple po tom nějak moc netouží.
Blackberry OS
BlackBerry je u nás víceméně okrajová záležitost a viděl jsem snad jen 3 lidi s tímto zařízením. Je populární hlavně v Americe a v Kanadě (teď se navíc zviditelnil odmítnutím „srdečné“ nabídky maestro Biebera), ale i tak netrhá rekordy v podílu na trhu.
Systém samotný je velice zvláštní – je rozhodně filozoficky úplně jiný, než všechny ostatní, a je to velice příjemná alternativa. Nejvíce je BlackBerry známé pro hardwarovou klávesnici, a i když už dělají čistě dotykové smartphony, záměrně jsme zvolili Q10, abychom si to vyzkoušeli. Dotyková klávesnice má výhodu v tom, že když ji nepoužíváte, můžete z ní udělat prostor pro zobrazení dalších informací (větších videí, atd). Ale zase nedává hmatovou zpětnou vazbu, není ovladatelná po slepu a obvykle není ani tak rychlá a přesná.
- Pondělí (dnes) – Úvod (tento článek)
- Čtvrtek – Bližší pohled na Android a Samsung Galaxy S4
- Pátek – Bližší pohled na iOS a Apple iPhone 5
- Pondělí – Bližší pohled na Windows Phone
- Úterý – Bližší pohled na BlackBerry
- Dále během týdne – Co jsem si vybral a proč
Poděkování:
Za zapůjčení produktů pro účely testování děkujeme internetovému obchodu Alza.cz: |