CDR.cz - Vybráno z IT

Vydá se iOS cestou Androidu? Apple zvažuje otevřít platformu pro vývojáře třetích stran

Apple logo worm
Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple, naznačil na konferenci All Things Digital/D11, že se Apple intenzivně zaobírá pojetím a budoucností svého mobilního operačního systému. Co je však na tom nejdůležitější? Ve hře je prý potenciální otevření platformy pro vývojáře třetích stran.

Pokud by k tomu v budoucnu doopravdy došlo, byla by to věru dramatická změna a velká revoluce v koncepci – samotném politickém pojetí tohoto mobilního operačního systému. Na druhou stranu je to svým způsobem cesta, jak se posunout a dát systému nový směr. Má to ale i své „ale“. Chce opravdu trh „další Android“?

Apple koncepce = uzavřené hřiště, zdmi obehnaná zahrada

Možná si nyní říkáte, proč je to takový humbuk?! iOS byl a zřejmě i v dohledné době ještě bude dítkem bohatých rodičů, které si vybírá své hračky (striktní politika iStore) a i své kamarády (uzavřená vývojová platforma). Právě ta jistá uzavřenost byla dávaná do popředí jako něco výjimečného a charakteristického pro Apple. Zákazníci si přesně z tohoto důvodu jablíčkové produkty kupovali (odtud rejpavé označení iOvce), chtěli mít služby naservírované, funkční (i když tohle se ne vždy povedlo) a nechtěli se zaobírat (někdo by řekl zatěžovat) možností volby – chtějí přijímat jednotné a ucelené výsledky něčího rozhodnutí.

apple-ipad-mini

Možná síla tlaku vzrůstajícího podílu operačního systému Android a i forma pobídek s integrací nadstavby Facebook Home na iOS jako možnost volby a jakési formy přizpůsobení si systému iOS, přiměla Tima Cooka o této záležitosti veřejně promluvit. Je evidentní, že se API zcela veřejně Applu otevřít nechce, ve hře je spíš nějaké částečné polootevření podléhající nějaké vyšší schvalovací instanci. Už ale i tento krok je svým způsobem revoluční změnou a i když si Apple rizika plně slovy svého ředitele uvědomuje, je to pro něj jedna z akceptovatelných cest, kudy se dále ubírat.

K tématu: Další možnost, Apple jednou možná nabídne i Android

Cook uznává, že evidují řadu svých uživatelů, kteří určitou formu flexibility chtějí a volají po ní. Na druhou stranu ale hned zdůrazňuje to, co jsme si řekli výše: „Myslíme si, že nám zákazník zaplatí za to, abychom za něj rozhodli jeho jménem. Viděl jsem některé uživatelské koncepce nastavení systémové obrazovky a nedomnívám se, že je to to, co globálně uživatelé chtějí.

Výhody a nevýhody otevření

Rozhodnutí o otevření je velmi tenkou hranicí mezi dvěma druhy zákazníků. Těmi, kteří to přivítají, a těmi, kterým se tímto krokem systém může odcizit. A co si budeme nalhávat, pro Apple jako každého jiného velkého výrobce bude podstatné to, která z těchto skupin bude větší a do budoucna perspektivnější.

Udělat si systém dle svého, unikátně a odlišit se tak od ostatních je určitě lákavou volbou. Zavést si své vlastní widgety a vlastní nastavení, které mi vyhovuje, je věc, kterou hlavně oslovuje konkurenční platforma Google Android. Možná by se vám to ve vztahu k iOS mohlo jevit poněkud povrchně. Je však nutné si uvědomit, že ten pravý přínos otevření API třetím stranám tkví v nastavení výchozích aplikací pro určité uživatelské požadavky. Ano, alternativy samozřejmě aktuálně na iStote existují, ale vnitřně je systém propojen pouze a jen na svoje vlastní řešení. Zavoláte URL, otevře se Safari, kliknete na hledání adresy, otevřou se iOS Mapy, Siri zásadně ukládá například upomínky či úkoly pouze do vnitřního kalendáře od Apple atd. Není jistě potřeba to nějak více upřesňovat…

Mohlo by vás zajímat: Koncepty a připomínky: Jak bude vypadat iOS 7? [video]

Zajímavost: právě volba internetového prohlížeče byla klíčová pro rozhodnutí Mozilly vydat se vlastní cestou a připravit svůj Firefox OS, protože hádky s Apple o používání enginu a výchozí volby nebraly konce – ani jedna ze stran nechtěla ustoupit ze svých požadavků.

firefox_apple

Pokud se konečně dostáváme ke kladům a záporům; uvolnění API by bylo rozhodně z velké části efektní a účinné především pro vývojářské firmy, které by tak získaly vyšší interakci se systémem na hlubší úrovni. Uživatel by na druhé straně získal možnost volby a svobodně si vybrat, co pro daný úkol chce na svém zařízení používat. To s sebou ale nese určité riziko. I když bude Apple komunikovat, že instalace aplikací třetích stran je na uživatelovo vlastní riziko a že případná destabilizace zařízení je způsobena právě tou či onou aplikací, mohou to stejně někteří uživatelé považovat za chybu iOSu a tím přenést negativum do povědomí o společnosti Apple.

K tématu:

Pro Tima Cooka a jeho tým je nyní důležité „odhadnout“, zdali procento zákazníků, kteří chtějí být oproštěni od rozhodnutí, je natolik silné a obchodně zajímavé, že má smysl držet se stále stranou a diktovat si vše dle svého, nebo zdali kvůli volné politice Androidu neztrácí podstatně větší část svých uživatelů. Zkrátka zjistit, co si dnešní doba žádá víc.

apple-maps-reka-derwentApple maps Gottwaldov

Nesmlouvavost a přísná kontrola platformy má ale cosi do sebe. Rozhodně striktní politika iStore dělá z tohoto obchodu ten důvěryhodný a spolehlivý obchod, jakým je dnes - jak je svými uživateli vnímán. Kontrola se zde skutečně vyplácí, uživatel získává jistotu, že aplikace je konzistentní a plně kompatibilní s jeho zařízením. Opět druhá strana mince však také ukazuje, že Apple neomylný není. I mistr tesař se někdy utne, jako například u výše již zmíněných Map. Proto určitá forma otevření by mohla přinést svěží vítr do plachet a nové případné koncepce a možnosti pro operační systém. 

Tagy: 
Zdroje: 

(na motivy) pcworld.com

Jiří Molnár

Pracoval zde pět let jako šéfredaktor serverů CDR.cz, DIIT.cz a PCPoradenstvi.cz. Aktivně se podílel na tvorbě obsahu všech tří webů, primární rolí však bylo řízení redakčního týmu a prosazování marketingové strategie. Dnes pracuje jako IT konzultant a frontend vývojář na volné noze.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Vydá se iOS cestou Androidu? Apple zvažuje otevřít platformu pro vývojáře třetích stran

Sobota, 1 Červen 2013 - 04:56 | BTJ | Ale to vis, ze ano .... a pokud myslis uzavrenost...
Pátek, 31 Květen 2013 - 13:05 | Solitary | Protoze iOS je na tom o tolik lepe... uzavrenost...
Pátek, 31 Květen 2013 - 08:59 | Al Bundy | To už tady bylo jednou... Dneska už se Jobs...
Pátek, 31 Květen 2013 - 08:03 | corwin78 | Nemám rád klec, i když je zlatá, takže pro mě...
Čtvrtek, 30 Květen 2013 - 21:36 | Hkr ptr | A tak nabraly akcie Applu ještě strmější pád :)

Zobrazit diskusi