První kolonisté na Marsu budou do deseti týdnů od přistání mrtví
Společnost Mars One chce vybudovat první kolonii na Marsu. Ve svých ambiciózních plánech má jasno. V roce 2018 chce provést pokusné přistání na Marsu. Pak v roce 2023 dostat první obytné moduly na Mars, a nakonec v roce 2024 vyslat k Marsu čtyři kolonisty, kteří získají jednosměrný lístek na Mars, výměnou za to, že se stanou prvními kolonisty na rudé planetě. Zájem o projekt Mars One je přitom značný. O jednosměrný lístek na Mars už projevilo zájem přes 200 000 lidí. Tito zájemci byli v současné době redukováni na několik set vhodných uchazečů, ze kterých se vyberou oni čtyři kolonisté. Kolonizování Marsu má být následně vysíláno v přímém přenosu jako reality show.
- Jednosměrný lístek na Mars? Šanci má každý, kolonizace v přímém přenosu
- Bezpilotní mise Mars One už v roce 2018. Záhy budou následovat první lidští kolonisté
- NASA chce vyrábět vodu na Měsíci i kyslík na Marsu z tamějších zdrojů
- Mise Mars Rover 2020: NASA chce na Marsu vyrábět kyslík
Odborníci z MIT nyní přichází s varováním. Projekt Mars One podle nich tak, jak je v současné podobě plánován, prý povede zcela určitě ke smrti všech kolonistů. Hlavní příčiny smrti kolonistů přitom vidí studie v několika faktorech. Tkví v nebezpečí požáru (díky rostlinám, velká koncentrace kyslíku v uzavřeném prostoru), smrti udušením (regulace tlaku a doplňování dusíku ze zásob) nebo v celkové dehydrataci organismu kolonistů.
Další problém prý vznikne v případě pěstování potravin na Marsu. Projekt Mars One počítá s 50 m² prostoru pro pěstování potravin. Odborníci z MIT přitom spočítali (na základě údajů z ISS), že čtyři kolonisté budou muset mít nejméně 200 m² plochy, aby získali vyváženou stravu s dostatkem fazolí, hlávkového salátu, arašídů, brambor a rýže na pokrytí 3040 kalorií za den na jednu osobu. V případě že se nepodaří vypěstovat skoro nic, musí kolonisté počítat i se smrtí vyhladověním.
Dalším, ne zrovna malým problémem, je obstarávání náhradních dílů. Sice 3D tisk dělá určité pokroky, ale za deset let asi nebude tak daleko, aby si všechny náhradní díly kolonisté vytiskli přímo na Marsu v 3D tiskárně.